Dawid

Obraz Roberta Markowitza to kolejny film monumentalnego biblijnego cyklu telewizyjnego, realizowanego w plenerach Maroka.

Pierwszy film z królem Dawidem powstał już w 1909 roku, w okresie kina niemego, ale prawdziwa fala rozlała się wraz z nadejściem dźwięku.

Były to, niestety, filmy słabe pod względem artystycznym, które wykorzystywały przede wszystkim barwne epizody biografii biblijnego króla, pomijając związane z nią wątki religijne. Z całej masy tych marnych produkcji na większą uwagę zasługują „Dawid i Batszeba” Henry’ego Kinga z Gregorym Peckiem w roli tytułowej i „Król Dawid” Bruce’a Beresforda z Richardem Gere’em.

„Dawid” Roberta Markowitza, jak wszystkie filmy cyklu, wyróżnia się staranną scenografią i doskonałym odtworzeniem realiów historycznych. W rolach głównych i drugoplanowych wystąpili znakomici aktorzy brytyjscy i amerykańscy.

Scenariusz przedstawia większość wydarzeń zapisanych w Księgach Samuela związanych z Dawidem, ale nie wszystkie. Pomija na przykład epizod związany z Mikal, pierwszą żoną Dawida, scenarzysta swobodnie traktuje i przekształca niektóre wydarzenia.

Dzieje Dawida śledzimy od namaszczenia go w sekrecie przez proroka Samuela, który odwrócił się od króla Saula, poprzez wojny z Filistynami i pojedynek z Goliatem, wybór na króla Izraela, cudzołóstwo, jakie popełnił z Betszebą, bunt Absaloma.

Tytułowa rola w „Dawidzie” okazała się przełomowa w karierze Nathaniela Parkera, angielskiego aktora teatralnego, telewizyjnego i filmowego, członka Royal Shakespeare Company. To jedna z najlepszych kreacji w całym biblijnym cyklu. Parker mistrzowsko oddał niezwykle skomplikowaną psychologicznie postać króla Izraela.

Muzykę do filmu skomponował Carlo Siliotto, współzałożyciel popularnej grupy Canzoniere del Lazio, która w latach 1973–1979 łączyła rock, jazz i muzykę poważną, adaptując tradycyjne pieśni południowych Włoch i włoskiej części basenu Morza Śródziemnego. Współpracował z Ennio Morricone, a od 1984 komponuje muzykę filmową, w tym do obrazów o tematyce religijnej. Jest autorem ścieżki muzycznej do „Bernadetty z Lourdes” (2001), „Świętego Franciszka z Asyżu” (2002) czy „Jana Pawła II: Nie lękajcie się” (2005).

*

Pierwszy odcinek miniserialu w TVP 1. W niedzielę, 6 sierpnia, o godz. 10.35. 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| BIBLIA, FILM

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Ostatnio najczęściej czytane