Lineamenta przed Synodem - wywiad z abp. Eteroviciem

„Poznanie Pisma Świętego jest dziełem kościelnego charyzmatu, który dany jest wierzącym otwartym na Ducha” – to słowa z dokumentu roboczego Synodu o Słowie Bożym w życiu i misji Kościoła.

RV: Czy są jakieś nowości z punktu widzenia organizacyjnego?

Abp Eterović: Wielką nowością, której doświadczyliśmy już podczas ostatniego Synodu o Eucharystii, a która obecnie jest nawet wpisana do regulaminu Synodu Biskupów, jest tzw. „wolna dyskusja”. Na koniec sesji plenarnych, każdego popołudnia od 18.00 do 19.00 będzie miejsce na spontaniczne, nie przygotowane na piśmie wystąpienia Ojców Synodalnych. Przewidziano także obecność uczestników Synodu, którzy nie mają prawa głosu: czyli przedstawicieli Kościołów i wspólnot chrześcijańskich zwanych „delegatami braterskimi” oraz audytorów, audytorek i ekspertów.

RV: Czy na podstawie Lineamentów można powiedzieć coś o ewentualnym wpływie Synodu na dialog ekumeniczny, czy też na relację ze światem żydowskim?

Abp Eterović: Przede wszystkim sądzę, że katolicy winni odkryć ten wielki skarb, jakim jest Pismo Święte. Oczywiście to bogactwo stawia nas w dogodnej sytuacji dzielenia tego skarbu z braćmi chrześcijanami należącymi do Kościołów prawosławnych i wspólnot, które wyszły z reformacji protestanckiej. Miejscem szczególnie ważnym są relacje chrześcijan z Żydami, jako że mamy wspólne Pierwsze Przymierze, tradycyjnie nazywane Księgami Starego Testamentu, które my chrześcijanie odczytujemy w kluczu chrystologicznym. Nowy Testament krył się w Starym, a w Nowym objawiony jest Stary. Oba Testamenty są więc ściśle ze sobą związane.

Polski tekst Lineamentów znajduje się na stronie: http://www.vatican.va/

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg