6. Skłócone i pogodzone – Ewodia i Syntycha

Właśnie miłosierdzie jest par excellence kobiecym (co więcej, matczynym) atrybutem Boga; hebrajski termin „miłosierdzie" (gr. rachamim) oznacza „łono”, a więc miejsce, które kobieta oddaje w sobie innej istocie, współ-czując i współ-cierpiąc wraz z nią. Ważne jest, aby nie mylić (jak to często miało miejsce w Kościele i w teologii) bycie ojcem z byciem mężczyzną (w przeciwnym razie słuszne okażą się zarzuty feministycznej teolog Mary Daly, którym dała wyraz w książce Poza Panem Bogiem: „Jeśli Bóg jest mężczyzną, mężczyzna jest Bogiem”), ponieważ Bóg objawia się nam poprzez ojcostwo-macierzyństwo. I Jego cierpienie należy dostrzegać w cierpieniach jego niezliczonych synów i córek, w krzyżu, który każdy z nich niesie (E. Bianchi).

Jan Paweł II zachęcał do podjęcia z nową odwagą codziennej pedagogii chrześcijańskiej wspólnoty, która – może na wzór starożytnych gmin – potrafi przekonująco i skutecznie zachęcać do praktyki sakramentu pojednania. Papież wzywał, aby wszelkimi siłami przeciwdziałać kryzysowi „świadomości grzechu” (utraty „poczucia grzechu”), występującemu we współczesnej kulturze (por. Reconciliatio et paenitentia 18). Ale jeszcze usilniej zachęcał, aby „pomagać innym odkryć Chrystusa jako misterium pietatis – jako Tego, w którym Bóg ukazuje nam swoje miłosierne serce i w pełni jedna nas ze sobą. Trzeba dołożyć starań, aby wierni odkryli to oblicze Chrystusa także w Sakramencie Pokuty, który jest dla chrześcijanina zwyczajnym sposobem otrzymania przebaczenia i odpuszczenia grzechów ciężkich, popełnionych po Chrzcie” (RP 31; NMI 37).

Zdumiewająco hojna odpowiedź młodych, którzy – zwłaszcza w czasie Światowych Dni Młodzieży, ale i we wspólnotach parafialnych – korzystają z tego daru, budzi nadzieje na przyszłość.

* Co jest powodem tęsknoty młodych za Sakramentem pokuty i pojednania? Czego uczy nas Chrystus w kontaktach z tym, którzy mają „świadomość [własnych] grzechów”?

* Na czym polega nawrócenie, czyli metanowa („zmiana życia”): na zmianie mentalności czy zainteresowań? Kard. Martini uważa, że należy mówić o trzech rzeczywistościach: nawrócenia religijnego, etycznego oraz intelektualnego. Nawrócenie religijne jest decyzją, aby postawić Boga na pierwszym miejscu i podporządkować się Jemu. Nawrócenie etyczne jest podporządkowaniem własnych interesów sprawiedliwości Bożej; nie jest owocem mojego wysiłku, ale darem Boga. Decyzja ta jest przyzwoleniem, aby prowadził nas Duch Święty, aby żyć według Ducha. Nawrócenie intelektualne winno poprzedzać dwa pozostałe, gdyż chodzi tu o „mądrość, która pozwala człowiekowi zrozumieć, że nie może on żyć pozorami, ale musi mieć siłę, aby w swoim umyśle poszukiwać logicznych i najgłębszych przyczyn rzeczywistego istnienia prawdy i fałszu” (por. Słownik duchowy – mały przewodnik dla duszy, Wyd. M, Kraków 1999, s. 93n).

* Jan Pawł II podjął w Roku Jubileuszowym wiele cennych inicjatyw pokutnych. Znaczące jest jednak to, że na papieskie prośby o przebaczenie brak nieraz jakiejkolwiek odpowiedzi. Różnorodna reakcja zmusza do postawienia pytania: kto winien prosić o przebaczenie i dlaczego? Kto ma go udzielić? Czy chrześcijańska prośba o przebaczenie winna liczyć na rewanż? Papież podczas lotu do Brazylii podkreślał, że Kościół jako jedyny poprosił o przebaczenie, dodając: „Może właśnie o to chodzi!”.

Przyślij swój komentarz :.


Módl się!

Panie, nawróć nas, potrząśnij nami,
ażeby Twojej posłannictwo miłości
stało się ciałem naszego ciała,
krwią naszej krwi,
jedyną racją naszego życia.
Niech nas wyrwie z błogiego spoczynku
dobrego sumienia.
Niech będzie wymagające,
niewygodne, trudne,
bo tylko tak przyniesie nam pokój,
Twój pokój.

Dom Helder Camara,
w: Skarbnica modlitwy , WAM, Kraków 2001, 587n.


Dodaj modlitwę :.


Żyj Słowem!

Św. Paweł radzi wiernym w Efezie, by „odnawiać się duchem w waszym myśleniu i przyoblec się w człowieka nowego, stworzonego na obraz Boga, w sprawiedliwości i prawdziwej świętości” (Ef 4,23). Natomiast wiernym w Rzymie zaleca: „Nie bierzcie wzoru z tego świata, lecz przemieniajcie się przez odnowienie umysłu, abyście umieli rozpoznać, jaka jest wola Boża: co jest dobre, co Bogu miłe i co doskonałe” (Rz 12,2). Jak dziś należy rozumieć wskazania Apostoła, a jak – co o wiele ważniejsze – wcielać je w życie?

BANK DOBRYCH NOWIN: Przyślij dobrą nowinę :.


Strona Główna Szkoły Słowa Bożego 2005/06 :.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Ostatnio najczęściej czytane