V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU - Rok C

Komentarze biblijne do czytań liturgicznych.


Tekst i komentarz z Komentarza Żydowskiego do Nowego Testamentu. David H. Stern. Oficyna Wydawnicza Vocatio. Warszawa 2004

II CZYTANIE

Wszystko uznaję za stratę w porównaniu z najwyższą wartością poznania Mesjasza Jeszui jako mojego Pana. To ze względu na Niego porzuciłem wszystko i uważam to wszystko za śmieci, aby tylko zyskać Mesjasza i znaleźć się w jedności z Nim, nie mając żadnej własnej sprawiedliwości, opartej na legalizmie, ale tę sprawiedliwość, która przychodzi przez wierność Mesjasza, sprawiedliwość od Boga, opartą na ufności. Owszem, porzuciłem to wszystko, aby Go poznać, czyli aby poznać moc Jego zmartwychwstania i współuczestnictwo w Jego cierpieniach, dostosowując się do Jego śmierci, tak abym mógł jakoś dostąpić powstania z martwych. Nie chodzi o to, że już tego dostąpiłem czy że już osiągnąłem cel - nie, wciąż do niego dążę, w nadziei pozyskania tego, do czego pozyskał mnie Mesjasz Jeszua. Bracia, jeśli o mnie idzie, nie myślę o sobie, jakobym już to pozyskał, ale czynię jedno: zapominając o tym, co za mną, i prąc naprzód, ku temu, co przede mną, nie przestaję dążyć do celu, aby zdobyć nagrodę, jaką zapowiada Boże wezwanie w górę w Mesjaszu Jeszui.

(Flp 3,8-14 )

7-8. Sza'ulowi nie chodzi o to, że absolutnie wszystkie jego czyny jako Żyda niemesjanicznego są godne pogardy, za godną pogardy uznaje dziś natomiast swoją dumę z tych czynów.

9. Wierność Mesjasza względem Boga okazana przez "posłuszeństwo aż do śmierci" (2,6-8), nie zaś wiara Sza'ula w Mesjasza (na temat takiego rozumienia - zob. Rz 3,22K; Ga 2,16cK). Wiara Sza'ula w Mesjasza zostaje stosownie zaznaczona zwrotem "oparta na ufności" pod koniec wersetu. O słowie "sprawiedliwość" - zob. Ga 2,16aK. Niniejszy werset podsumowuje naukę Sza'ula z Listów do Galacjan i Rzymian, wyjaśniającą, jak człowiek może otrzymać sprawiedliwość od Boga.

11-14. Tak abym mógł jakoś dostąpić powstania z martwych (w. 11). odnosimy wrażenie, jakby Sza'ul nie był pewien; wydaje się to kłócić z pewnością wyrażoną w 1 J 5,11 ("Bóg dał nam życie wieczne"). Elementem wspólnym jest tu nauka, że wierzącemu nie wolno spocząć na laurach - byłby to przejaw pychy, braku pokory. Wierzący nie może przestawać dążyć do celu (w. 14; por. 1 Kor 9,24-27, gdzie Sza'ul używa tej samej metafory - wyścigu) czy też - jak ujmuje Jochanan - musi "wytrwale pokładać ufność w osobie i mocy Syna Bożego" (1 J 5,13).


EWANGELIA

Ale Jeszua udał się na Górę Oliwną. O brzasku znów zjawił się na dziedzińcu Świątyni, gdzie wszyscy zgromadzili się wokół Niego. I usiadł, żeby ich nauczać. Nauczyciele Tory i p'ruszim przywiedli kobietę, która została przyłapana w trakcie cudzołóstwa i zmusili ją, żeby stanęła pośrodku zgromadzonych. I powiedzieli do Niego: "Rabbi, ta kobieta została przyłapana podczas samego aktu cudzołóstwa. Otóż w naszej Torze Mosze nakazał, aby taką kobietę ukamienować. Co ty na to powiesz?" Powiedzieli to, aby Go usidlić, żeby mieć podstawy do postawienia Mu zarzutów. Ale Jeszua pochylił się i zaczął palcem pisać po ziemi. Kiedy nie przestawali zadawać Mu pytań, wyprostował się i rzekł im: "ten z was, który jest bez grzechu, niech jako pierwszy rzuci w nią kamieniem". I pochylił się, i znów pisał po ziemi. Słysząc to, zaczęli odchodzić, jeden po drugim, poczynając od starszych, aż został sam z tą kobietą, wciąż tam stojącą. Wstając, Jeszua powiedział do niej: "Gdzie oni są? Nikt cię nie potępił?" Powiedziała: "Nikt, Panie". Jeszua rzekł: "Ani ja cię nie potępiam. Idź już i więcej nie grzesz".

(J 8,1-11)

1-11. Zob. 7,53-8,11K. 5 W naszej Torze Mosze nakazał, aby taką kobietę ukamienować - Kapłańska 20,10; Powtórzonego Prawa 22,22-24; zob. też Liczb 5,11-31. Pod okupacją rzymską sądy żydowskie nie mogły legalnie wydawać wyroków śmierci, ale nie zawsze zapobiegało to kamienowaniu (Dz 7,58-59) czy jego próbom (w. 59; 10,31).

7.11 Z odpowiedzi Jeszui wynikają cztery rzeczy: nie jest On przeciwko Torze, okazuje miłosierdzie tej kobiecie, sprzeciwia się jej grzechowi (Wyjścia 20,13 [14]) i potrafi uciszyć i zawstydzić pieniaczy (por. Mt 22,46).

------------------------------------

Mosze - Mojżesz
p'ruszim - faryzeusze
Tora - Nauka, Prawo, Pięcioksiąg Mojżesza

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Ostatnio najczęściej czytane