Adwent 2011 - Przewodnik

oprac. ks. Adam Sekściński

publikacja 25.12.2011 22:15

Redakcja Serwisu biblia.wiara.pl przygotowała dla Was specjalną, bogatą ofertę różnych propozycji formacji duchowej na okres Adwentu.

Adwent 2011 - Przewodnik Henryk Przondziono/Agencja GN

1. Zaproszenie

2. Rekolekcje Adwentowe

3. Adwentowa prezentacja multimedialna

4. Rozważania niedzielno - świąteczne

5. Szkoła Słowa Bożego

 

Zaglądaj tutaj codziennie - szczegółowe informacje będą uzupełniane na bieżąco !!!

ZAPROSZENIE:

Redakcja serwisu biblia.wiara.pl pragnie zaprosić wszystkich internautów do głębokiego duchowego przeżycia okresu Adwentu – czasu szczególnego przygotowania na przyjście Pana.

Wierzymy, że bogactwo propozycji pozwoli każdemu z Was odnaleźć własną adwentową ścieżkę metanoi serca, duszy i umysłu. Niech kolejne niedziele Adwentu odmierzają nam piękny czas czterotygodniowej modlitwy i budowania bliskości z Chrystusem oraz Jego Matką. Nieocenionym wsparciem w tym duchowym dziele zawsze pozostaje Biblia, w której inspirację i korzenie mają wszystkie projekty adwentowe naszego serwisu.

Przestrzeń internetową wypełniają cykle konferencji adwentowych, prowadzone przez uznanych biblistów i rekolekcjonistów – mistrzów duchowych, a także interaktywna formuła tworzenia prezentacji multimedialnej oraz wyjątkowy czat – nasz szczególny prezent dla odbiorców www.biblia.wiara.pl

Dodatkowo ulepszamy wszystkie aktywności serwisu zgodnie z ich dotychczasowym rytmem.

Redakcja życzy każdemu z Was z osobna, a także całej społeczności serwisu, by Adwent odrodził nas duchowo, wzbogacił wewnętrznie i pomógł w głębszym przeżywaniu obecności Jezusa Chrystusa w życiu człowieka i świata gdy „Słowo Ciałem się stało i zamieszkało między nami”.

Zawołajmy zatem wspólnie u progu Adwentu: „Maranatha!” i „otwórzmy drzwi Chrystusowi”'

SYLWETKI REKOLEKCJONISTÓW

Ks. Wojciech Pikor

Kapłan diecezji pelplińskiej, urodził się 31 października 1969 roku w Gdańsku.

Po ukończeniu I LO w Bydgoszczy (1988) studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie. Święcenia kapłańskie 29 maja 1994 roku.

Dalsze studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (licencjat teologii biblijnej 1996), Papieskim Instytucie Biblijnym (licencjat nauk biblijnych 1999) i Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, gdzie 18 grudnia 2001 roku obronił pracę doktorską napisaną pod kierunkiem o. prof. Pietro Bovatiego pt. La comunicazione profetica alla luce di Ez 2-3.

Od 2001 roku wykładowca egzegezy Starego Testamentu, teologii biblijnej i języka hebrajskiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie oraz wykłady z ksiąg prorockich i teologii biblijnej w Instytucie Teologicznym św. Jadwigi w Tczewie (filia UKSW w Warszawie).

W latach 2001-2003 wikariusz w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Starogardzie Gdańskim oraz katecheta w Gimnazjum nr 4.

W latach 2003-2004 prefekt studiów w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie.

Od 2003 zatrudniony na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim na stanowisku adiunkta w Katedrze Ksiąg Prorockich.

23 czerwca 2009 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego (rozprawa habilitacyjna: Soteriologiczna metafora wody w Księdze Izajasza, Lublin: Wydawnictwo KUL 2009, s. 482).

za: http://www.prorok.win.pl/menu/aktualnosci.php

ks. Mariusz Rosik

Wykształcenie:

  • Szkoła Podstawowa nr 24, Wrocław, 1975-1983.
  • Liceum Ogólnokształcące nr 9, Wrocław, 1983-1987.
  • Papieski Fakultet Teologiczny we Wrocławiu, studia filozoficzno-teologiczne, 1987-1993, uzyskanie magisterium z teologii.
  • Papieski Fakultet Teologiczny we Wrocławiu, pomagisterskie studia, 1993-1996, uzyskanie licencjatu teologii biblijnej.
  • Papieski Fakultet Teologiczny we Wrocławiu, studia doktoranckie, 1996-1997, uzyskanie stopnia doktora teologii biblijnej w oparciu o pracę pt. „Ku radykalizmowi ewangelii. Studium nad wspólnymi logiami Jezusa w ewangeliach według św. Mateusza i św. Marka”.
  • Pontificio Istituto Biblico, Rzym, 1997-2001, uzyskanie licencjatu nauk biblijnych.
  • Hebrew University of Jerusalem, studia w semestrze zimowym 1998-1999, program w ramach współpracy z Papieskim Instytutem Biblijnym w Rzymie.
  • École Biblique et Archéologique Francaise de Jerusalem, studia semestralne, 1998-1999, program w ramach współpracy z Papieskim Instytutem Biblijnym w Rzymie.
  • Papieski Fakultet Teologiczny, kolokwium habilitacyjne na podstawie książki: Jezus a judaizm w świetle Ewangelii według św. Marka, Rozprawy i Studia Biblijne 15, red. serii: W. Chrostowski, VOCATIO, Warszawa 2004, ss. 693. (7.VI.2004).
  • Papieski Wydział Teologiczny, Wrocław 2006, tytuł profesora na podstawie dotychczasowego dorobku naukowego.
  • Profesura zwyczajna, 2011, na podstawie książki: „W Chrystusie wszyscy będą ożywieni” (1Kor 15,22b). Rola cytatów ST w Pawłowej argumentacji za zmartwychwstaniem (1Kor 15,12-58), Bibliotheca Biblica, Wrocław 2010

Stanowiska:

  • Sekretarz Arcybiskupa Metropolity
  • Kierownik Katedry Teologii Biblijnej przy PWT we Wrocławiu, pełniący obowiązki Kierownika Katedry Egzegezy Starego Testamentu
  • Dyrektor Podyplomowych Studiów Biblijnych przy PWT we Wrocławiu
  • Vice-moderator Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II w Archidiecezji Wrocławskiej
  • Cenzor publikacji przy Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej
  • Adiunkt w Studium Nauk Humanistycznych przy Politechnice Wrocławskiej
  • Dyrektor Wydawnictwa Archidiecezji Wrocławskiej TUM
  • Dyrektor Wrocławskiej Księgarni Archidiecezjalnej
  • Dyrektor Drukarni Archidiecezjalnej we Wrocławiu
  • Przewodniczący Komisji ds. Współpracy z Zagranicą przy PWT we Wrocławiu
  • Opiekun duchowy wspólnoty „Porta coeli”

Wykładowca:

  • Papieski Wydział Teologiczny, Wrocław, 2001-
  • Metropolitalne Wyższe Seminarium Duchowne, Wrocław 2003-
  • Studium Społeczne Akcji Katolickiej przy PWT, Wrocław, 2001-
  • Podyplomowe studia teologii dla absolwentów innych kierunków, PWT Wrocław, 2003-
  • Studium Nauk Humanistycznych przy Politechnice Wrocławskiej, 2006-2008
  • Wyższe Seminarium Duchowne OO. Salwatorianów, Bagno, 2001-2002.
  • Wyższa Szkoła Zarządzania „EDUKACJA”, Wrocław, wykładowca filozofii, 2001-2002
  • Wyższa Szkoła Służb Publicznych, Wrocław, wykładowca etyki, 2002-2003.
  • Studium Biblijne przy Instytucie Wiedzy Religijnej, Ziębice 2005-2006; 2008-2009
  • Uniwersytet Wrocławski, Studium Kultury i Języków Żydowskich, 2008 -

za: http://rosik.archidiecezja.wroc.pl/index.html

ks. Krzysztof Wons SDS

Urodził się w 1959 r. Po studiach z teologii duchowości na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie pełnił posługę ojca duchownego w WSD Salwatorianów w Bagnie. Od 1997 r. jest dyrektorem Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie.

Jest redaktorem naczelnym "Zeszytów Formacji Duchowej" oraz dyrektorem Szkoły Wychowawców Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych organizowanej przy Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie pod patronatem Komisji Episkopatu Polski ds. Duchowieństwa. Jest również wykładowcą w WSD Salwatorianów.

Autor artykułów publikowanych na łamach "Zeszytów Formacji Duchowej", "Salwatora", "Pastores" czy "Życia Duchowego" oraz książek poświęconych formacji do modlitwy Słowem Bożym, które są pokłosiem prowadzonych w Centrum Formacji Duchowej spotkań formacyjnych: sesji weekendowych, wykładów i rekolekcji.

Ks. Wons przygotował serię książek zawierających wprowadzenia do modlitwy Słowem Bożym na wszystkie dni roku liturgicznego: „Modlitwa Ewangelią na każdy dzień”. Proponowane w tej publikacji rozważania mają charakter prostych pytań - impulsów, związanych z Ewangelią czytaną przez Kościół w dany dzień.

Jest też autorem rozważań rekolekcyjnych lectio divina bazujących na czterech kolejnych Ewangeliach widzianych jako cztery etapy formacji ucznia Jezusa. Konferencje ukazujące dynamikę lectio divina oraz wprowadzenia do modlitwy konkretnymi fragmentami Ewangelii zostały zebrane w czterotomowym podręczniku rekolekcyjnym dla prowadzących i przeżywających rekolekcje lectio divina.

Rozważania do poszczególnych etapów lectio divina bazujących na czterech kolejnych Ewangeliach zostały również utrwalone w formie nagrań MP3. Przedłużeniem drogi, którą zaproponował w lectio divina do czterech Ewangelii jest książka "Ty wiesz, że Cię kocham. Rekolekcje ze św. Piotrem".

Poza tym jest autorem wielu innych publikacji książkowych.

za: http://www.cfd.sds.pl/?d=more,745,154

O. Adam Szustak OP (ur. 1978)

Dominikanin, redaktor miesięcznika „W drodze". Duszpasterz dominikańskiego duszpasterstwa akademickiego "Beczka" przy klasztorze św. Trójcy w Krakowie. Znany i ceniony rekolekcjonista. Autor książek „Upojeni Bogiem”, „Osioł w raju”, „Ewangelia dla nienormalnych”.

Tydzień I

Ks. Wojciech Pikor

Temat: Sztuka czytania Biblii (28.11. - 03.12.2011)

Konferencja 1 - Życie czytane Pismem świętym

Konferencja 2 - Jak czytać Pismo święte?

Konferencja 3 - Życie budowane na słowie Bożym

Konferencja 4 -  Słowo Boże niosące uzdrowienie

Konferencja 5 -  Kapłani zrodzeni przez słowo Boże

Konferencja 6 - Pismo Święte w życiu osób konsekrowanych w świetle adhortacji Verbum Domini
 



Tydzień II

ks. Mariusz Rosik

Temat: Wino, kobiety i śpiew. (05-08.12.2011)

Konferencja 1 - Wprowadzenie

Konferencja 2 - Śpiew

Konferencja 3 - Wino

Konferencja 4 - Kobiety



Tydzień III

ks. Kszysztof Wons SDS

Temat: Tęsknota za Ojcem (11-16.12.2011)

Konferencje zostały nagrane w Centrum Formacji Duchowej w Krakowie przez Studio Katolik. Materiał zamieszczamy za zgodą Autora i Studia Katolik.


Konferencja 1 - Tęsknota Boga Ojca :.

Konferencja 2 - Tęsknota za Ojcem :.

Konferencja 3 - Tęsknota za bliskością Ojca :.

Konferencja 4 - Tęsknota w stanie głodu :.

Konferencja 5 - Tęsknota w stanie grzechu :.

Konferencja 6 - Tęsknota za Ojcem podczas kuszenia :.


Tydzień IV

o. Adam Szustak OP

Autorski projekt cyklu konferencji adwentowych, prowadzonych w bezpośredniej interakcji z uczestnikami rekolekcji zorganizowanych przez Duszpasterstwo Akademickie przy Katedrze pw.. Chrystusa Króla w Katowicach w dniach 11-14.12.2011 r.
Zamieścimy w serwisie zapis dźwiękowy przebiegu tych spotkań.

Konferencja I :.

Homilia I :.

Homilia II (20 grudnia)

Konferencja II (21 grudnia)

Homilia III (22 grudnia)

Konferencja III (23 grudnia)

Homilia IV (24 grudnia)

ADWENTOWA
PREZENTACJA MULTIMEDIALNA:

Idea

Celem projektowania Indywidualnej Prezentacji Adwentowej w formacie PowerPoint jest systematyczne budowanie naszej świadomości wiary przez kolejne niezwykłe cztery tygodnie przygotowania na narodzenie Jezusa. Każdy zamieszczony element prezentacji będzie stanowił zaproszenie do codziennej refleksji, medytacji, modlitwy, skoncentrowanej wokół wydarzeń Adwentu i z jego perspektywy. Całość zaś, pozwoli na synkretyczne ujęcie treści adwentowych i odniesienie Tajemnicy Przyjścia Pana do przestrzeni naszych własnych doświadczeń, do najgłębszych pokładów osobistej wiary i pobożności.


Zasady tworzenie indywidualnej prezentacji

I Tydzień: Codzienna prezentacja siedmiu obrazów skupionych wokół motywu adwentowego

II Tydzień: Codzienna prezentacja siedmiu tekstów osadzonych w treściach Adwentu

III Tydzień: Codzienna prezentacja siedmiu fragmentów dźwiękowych, inspirowanych przesłaniem czasu AdwentuI

IV Tydzień: Tworzenie Indywidualnych Prezentacji Multimedialnych według osobistych preferencji oraz publikacja wersji przygotowanej przez redakcję serwisu biblia.wiara.pl

 


Finał:

W załącznikach poniżej publikujemy naszą redakcyjną koncepcję tej prezentacji. Niestety z powodu objętości podzielona jest ona na dwie części. Mamy nadzieję, że w przyszłości nasza znajomość Power Pointa będzie większa. Wasze propozycje można nadsyłać na adres biblia(małpa)wiara.pl
Zamieszczamy w załącznikach nadesłaną prezentację - "Adwent 2011"


ROZWAŻANIA NIEDZIELNE
RANIERO CANTALAMESSY

Raniero Cantalamessa jest kapucynem, słynnym kaznodzieją Domu Papieskiego. Urodził się w 1934 roku w Colli del Tronto we Włoszech. Wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów i w 1958 roku przyjął święcenia kapłańskie. Studiował teologię na uniwersytecie we Fryburgu Szwajcarskim (doktorat w 1962 roku) i literaturę klasyczną na Uniwersytecie Katolickim w Mediolanie (1966). Przez pewien czas wykładał na tymże uniwersytecie, a w latach 1975-1981 należał do Międzynarodowej Komisji Teologicznej. W 1980 roku został kaznodzieją Domu Papieskiego. Głosił tam rekolekcje adwentowe, wielkopostne, prowadził dni skupienia. Jest autorem dużej liczby publikacji, także tłumaczonej na język polski, m. in. „Przygotujcie drogi Pańskie”, „Tajemnica Przemienienia”, „Tajemnica Wielkanocy” czy „Wspominając błogosławioną Mękę”. W głoszonym słowie niejednokrotnie porusza sprawy ekumenizmu. Często zapraszany jest do wspólnot anglikańskich czy luterańskich. Teologia, którą głosi, odznacza się nieprzeciętną głębią i trafnością. Niejednokrotnie można odczuć, że to, co głosi, odkrywa najpierw na kolanach: na modlitwie i medytacji tajemnicy Boga żywego.
 


Oto ja służebnica Pańska (Rozważanie na IV Niedzielę Adwentu)

Kto Ty jesteś? (Rozważanie na III Niedzielę Adwentu)

Nowe niebo i nowa ziemia (Rozważanie na II Niedzielę Adwentu)

Czuwajcie! (Rozważanie na I Niedzielę Adwentu)



SZKOŁA SŁOWA BOŻEGO

Powracamy do cyklu "Święci w świetle Słowa" rozpoczętego w zeszłym roku i kontynuowanego w czasie Adwentu i Wielkiego Postu.

III. BŁOGOSŁAWIENI ŚLĄZACY

1. Bł. Bronisława
2. Bł. Czesław
3. Bł. Herman
4. Bł. Maria-Luiza Merkert
5. Bł. Ks. Bernard Lichtenberg
6. Bł. Ks. Gerhard Hirschfelder

całość zobacz TUTAJ:.

ks. Kszysztof Wons SDS

Temat: Tęsknota za Ojcem (11-16.12.2011)

Konferencje zostały nagrane w Centrum Formacji Duchowej w Krakowie przez Studio Katolik. Materiał zamieszczamy za zgodą Autora i Studia Katolik.


Konferencja 1 - Tęsknota Boga Ojca.

Część I

Część II

Część III

Część IV

Część V

Część VI


Konferencja 2 - Tęsknota za Ojcem.

Część I

Część II

Część III

Część IV

Część V

Część VI


Konferencja 3 - Tęsknota za bliskością Ojca

Część I

Część II

Część III

Część IV

Część V

Część VI


Konferencja 4 - Tęsknota w stanie głodu

Część I

Część II

Część III

Część IV

Część V

Część VI


Konferencja 5 - Tęsknota w stanie grzechu

Część I

Część II

Część III

Część IV

Część V

Część VI


Konferencja 6 - Tęsknota za Ojcem w czasie kuszenia

Część I

Część II

Część III

Część IV

Część V

Część VI