Żeby otworzyć Pismo Święte…

ks. Adam Sekściński

publikacja 30.05.2012 19:40

Wywiad z ks. dr T. Kuszem w cyklu "Rozmowy o Biblicum Śląskim"

Żeby otworzyć Pismo Święte…

Ks. red. Adam Sekściński: Naszym gościem jest dzisiaj Ksiądz Doktor Tomasz Kusz - wykładowca na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego, autor pierwszych dziesięciu wykładów w Biblicum Śląskim. Wykładów, które wypełniają Kurs Wstępny. Kiedy Ksiądz otrzymał propozycję wygłoszenia wykładów w Biblicum Śląskim i zapoznał się z planem Multimedialnego Studium Formacji Biblijnej - jaka była Księdza Doktora pierwsza myśl, pierwsze wrażenie?

Ks. dr Tomasz Kusz:
Kiedy zobaczyłem plan wykładów, pomyślałem sobie, że to jest ta tematyka, którą zajmuję się na Wydziale Teologicznym w czasie moich zajęć ze studentami. Ćwiczenia ze Wstępu do Pisma Świętego, jak również wykłady na studiach zaocznych. Zatem -  w jakiś sposób  - te wszystkie tematy były mi bliskie.


Czy jest coś takiego w planie Biblicum, co Księdzu Doktorowi szczególnie się podoba, jakiś temat konkretnego wykładu, problematyka. Może jest coś, czego Księdzu brakuje, co warto by jeszcze dodać do programu Biblicum, o coś je poszerzyć.

- Cykl pierwszych dziesięciu wykładów (jakże poważnie to brzmi – mówimy tak naprawdę o wystąpieniach dziesięciominutowych), poświęconych danemu tematowi – ma za zadanie przybliżyć, wprowadzić do lektury Pisma Świętego. Dzisiaj, szczęśliwie, nie mamy problemu, żeby dotrzeć do tekstu świętego, mieć własny egzemplarz Pisma Świętego. Trudnością natomiast pozostaje, żeby je otworzyć i zacząć czytać. Te wszystkie audycje mają zachęcić do lektury Pisma Świętego – to główny cel. Tematy obejmują kwestie najbardziej podstawowe: natchniony charakter tekstów biblijnych, sposób powstania Pisma Świętego. Mówię też o przekładach, tłumaczeniach Pisma Świętego, jak również o metodach interpretacji, docierania do sensu, do istoty przekazu, którą chciał zawrzeć autor natchniony i Pan Bóg przez niego.


Czego zatem brakuje?

- Istotnym mankamentem jest ograniczenie czasowe. Audycje są podporządkowane, z natury rzeczy, rzeczywistości radiowej i mogą trwać jedynie dziesięć minut. Temat zaś pozostaje dość szeroki. Trzeba wyrażać się bardzo precyzyjnie, a jednocześnie posługiwać językiem zrozumiałym dla słuchacza, który nie jest specjalistą w dziedzinie biblistyki.


Sadzę, iż nie zdradzimy wielkiej tajemnicy, jeżeli powiemy, że Ksiądz Doktor ma przygotowane rzeczone  wykłady również w formie rozszerzonej. W czasie wakacji - dzięki uprzejmości Księdza Doktora - będziemy mieli możliwość zamieszczania pełnych tekstów na stronie internetowej Biblicum Śląskiego; za co z góry dziękujemy! Zatem, jeżeli ktoś chciałby poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie – będzie miał taką szansę.

- Wykłady są rejestrowane w formie bardzo rozszerzonej, a następnie „przycinane”, wspólnie z realizatorem, do konkretnego modułu czasowego. Jednak obydwie wersje mamy zapisane.


 

Mówił Ksiądz Doktor o lekturze Pisma Świętego. Wiemy, że można je czytać na różne sposoby, na różne też sposoby można się nim modlić. Czy Ksiądz Doktor ma jakąś szczególnie preferowaną  metodę, ulubiony sposób czytania, modlitwy Pismem Świętym?

- Pamiętam swoją pierwszą lekturę Pisma Świętego  -  miała ona taki charakter intelektualny, poznawczy; przede wszystkim zapoznawałem się z samą treścią, z „opowiedzianą historią”. To pierwszy krok, który jak sadzę - każdy musi przejść. Natomiast, kiedy już poznamy tekst, można zacząć go zgłębiać i tym samym, modlić się nim. Dla mnie osobiście (także jako dla księdza), to psalmy są taką modlitwą podstawową – stale odkrywam je na nowo! Pamiętam szczególny moment ponownego zachwytu psalmami.  Towarzyszyłem w chorobie, już zmarłemu, księdzu profesorowi Stanisławowi Pisarkowi. Podczas jego pobytu w szpitalu, przyjeżdżałem do niego, by modlić się wraz z nim brewiarz. Wtedy psalmy odmawiałem na głos; widziałem, jak owe treści na nowo przemawia do nas obydwu. Niezwykle cenne doświadczenie!


Czy jest jakiś taki ulubiony fragment Pisma Świętego, który chciałby Ksiądz Doktor zadedykować  - może jako swego rodzaju motto – dla odbiorców Biblicum Śląskiego?

- Lubię „Przypowieść o dwóch domach”; jednym - zbudowanym na piasku i drugim – osadzonym na skale. Fundamentem pozostaje  Chrystus i Słowo Boże, które będziemy starali się przybliżyć słuchaczom na antenie Radia eM, na stronie internetowej Studium Multimedialnego, w materiałach dodawanych w cyklu Biblicum do „Gościa Niedzielnego”, a także w tomach Kwartalnika „Biblicum Śląskie”. Zatem – niech ta Jezusowa przypowieść o domach i fundamentach będzie moim przesłaniem dla wszystkich audytorów.


Bardzo serdecznie dziękuję i za dzisiejszą rozmowę, i za te wszystkie wykłady, które Ksiądz Doktor wygłasza na antenie radiowej oraz publikuje na stronie Biblicum Śląskiego. Bóg zapłać i Szczęść Boże!

- Ja również dziękuję. Szczęść Boże!
 

Posłuchaj w  WERSJI DŹWIĘKOWEJ


--------------------------------------

Ks. dr Tomasz Kusz

Wykładowca na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego, pracownik Zakładu Teologii Biblijnej Starego i Nowego Testamentu. Członek Stowarzyszenia Biblistów Polskich

Praca Magisterska: Dwie metody interpretacji perykopy o opętanym z Gerazy (Mk 5,1-10) w kontekście dokumentu Papieskiej Komisji Biblijnej „Interpretacja Pisma Świętego w Kościele” (ks. dr hab. Stanisław Pisarek)

Doktorat: Uzdrowienie z trądu w tradycji synoptycznej (ks. dr hab. Stefan Szymik MSF)