Winnica

ks. Tomasz Horak

publikacja 09.07.2013 07:05

Winne krzewy oraz latorośle stają się bohaterami biblijnych porównań, pieśni czy przypowieści.

W biblijnej Palestynie winnica była powszechnym elementem krajobrazu Roman Koszowski /GN W biblijnej Palestynie winnica była powszechnym elementem krajobrazu
Nieodzownym elementem życia, pracy, rodzinnej ekonomii

Winnica to plantacja winnych krzewów, które zapuszczając korzenie głęboko, sięgają po wodę niedostępną na powierzchni. Dają więc napój nawet w suchej okolicy.

W biblijnej Palestynie winnica była powszechnym elementem krajobrazu, nieodzownym elementem życia, pracy, rodzinnej ekonomii.

Winnice były niewielkie, otoczone murem z kamieni wyzbieranych z ziemi. Ich położenie na wzgórzach wynikało z jednej strony z pagórkowatego ukształtowania terenu, z drugiej strony na południowych stokach są lepsze warunki wegetacji i dojrzewania winnych gron.

Winnice wymagają sporej pracy - najpierw troski o ziemię, nasadzanie krzewów, zaszczepianie w ich pniach gałązek szlachetnych winorośli, pielęgnowanie latorośli (młodych gałązek), przycinanie kilkuletnich odrostów, wreszcie zbieranie winnych gron.

Gospodarza winnicy za niektórymi przekładami można nazwać winogrodnikiem. Praca w niej nieraz jest wspominana w tekstach biblijnych. Sama winnica jak i winne krzewy oraz latorośle stają się bohaterami porównań, pieśni czy przypowieści.

W krajach opanowanych przez islam winnice zostały wyniszczone ze względu na religijny zakaz picia napojów alkoholowych.

OTWÓRZ: IZ 5,1-7;16, 10 NN.; Mt 21,28 NN.; J 15,1 NN.