Biblie miejsc

Wydawnictwo M /pd

publikacja 11.08.2014 09:21

Góralska, Piekarska, Licheńska, Jasnogórska... - czyli Słowo Boże kierowane do społeczności lokalnych.

Biblie miejsc   Wydawnictwo M Biblie miejsc
Od lewej: Biblia Góralska, Jasnogórska, Licheńska i Piekarska
Wydanie Biblii „miejsc” jest nową formą popularyzacji nauczania i myśli św. Jana Pawła II. Pismo Święte, publikowane w ten sposób, nie tylko zawiera wspaniałe i ciągle aktualne papieskie komentarze biblijne, posiada charakter rodzinny, ale jest również przedłużeniem papieskiego myślenia i formy ewangelizacji skierowanej do społeczności lokalnych.

Jest to oryginalny i całkowicie nowatorski projekt, łączący Kościół lokalny (sanktuaria) z Kościołem powszechnym, do którego kierowany jest tekst natchniony (Pismo Święte) i nauczanie papieskie (komentarze biblijne).

Święty Jan Paweł II podkreślał w swoim nauczaniu znaczenie lokalnej tradycji i kultury w dziele ewangelizacji - stanowią one olbrzymią wartość, ponieważ są podstawą tożsamości i identyfikacji społeczeństw. Nobilitacja lokalnych społeczności zawsze przyczynia się do większego otwarcia na głoszenie Dobrej Nowiny. Żyjemy w ramach społeczności lokalnej i dlatego im bardziej Pismo Święte będzie związane z nią, tym pozytywnej będzie przyjmowane.

Na mapie Polski szczególne miejsce zajmują sanktuaria – miejsca kultu, umacniające wiarę i nadzieję całego narodu. To miejsca, które ludzie otaczają szczególnym szacunkiem, do których pielgrzymują, aby powierzyć Bogu swoje troski i nadzieje. W tych miejscach w szczególny sposób możemy usłyszeć to, co mówi do nas Bóg.

Wydania Biblii „miejsc” (Sanktuarium św. Jana Pawła II, Centrum Opatrzności Bożej, Jasnogórskiej, Piekarskiej, Góralskiej, Licheńskiej) - zawierają oprócz tekstu Pisma Świętego w tłumaczeniu ks. bp. Kazimierza Romaniuka, komentarze św. Jana Pawła II (360 stron) oraz wybór papieskiego nauczania na temat roli i znaczenia danego sanktuarium. Są formą ewangelizacji i umocnieniem w wierze wszystkich pielgrzymów.

W tym jednym projekcie udało się połączyć Pismo Święte z nauczaniem św. Jana Pawła II i jego słowami, które kierował do lokalnych społeczności w polskich sanktuariach. Oryginalna duchowa synergia tekstów tworzy niezwykłą wartość tego wielowymiarowego projektu. 

Każda z Biblii przytacza osobiste błogosławieństwo św. Jana Pawła II z 19 marca 2005 roku dla rodzin, czytających Pismo Święte. Dlatego też zamieszczono w wydaniu wykaz niedzielnych czytań, które pomagają przygotować się do niedzielnej Eucharystii w rodzinnej wspólnocie i małych grupach.