Żyj Słowem !

Szkoła Słowa Bożego w Gliwicach

publikacja 06.05.2005 16:35

Przyjeżdżają w małych grupkach po kilka osób. W ciszy wchodzą po schodach do salki na poddaszu. Za chwilę rozpocznie się kolejna lekcja Szkoły Słowa Bożego...

Słuchacze to ludzie w różnym wieku i różnych zawodów. Co ich łączy? – Myślę, że wszyscy chcemy rozpoznać wolę Bożą w naszym życiu, wsłuchać się w głos Boga – mówi Marek Teska, sztygar kopalni Szczygłowice. Na spotkaniu Szkoły jest po raz drugi. – Miesiąc temu usłyszałem w radio, że coś takiego istnieje. Pomyślałem, że zobaczę jak to wygląda. Pojechałem na pierwsze spotkanie i nie zawiodłem się – opowiada.
Na pierwsze spotkanie pan Marek przyjechał sam. Na drugie wziął już swoją żonę Marię. Namówił też kilkoro sąsiadów z gliwickiego osiedla Kopernika.
Zajęcia Szkoły Słowa Bożego prowadzi w Polsce ks. dr Jan Kochel. – Szkoła to ćwiczenie osobistego słuchania Słowa Bożego w atmosferze ciszy i skupienia. Cel jest bardzo prosty: nauczyć osobistego spotkania z tekstem biblijnym, a przez to wprowadzić w modlitwę i pełnię życia chrześcijańskiego – wyjaśnia ks. Jan.

Zaczęło się w Mediolanie
Szkoła powstała we Włoszech. Jej inicjatorem był znany włoski biblista – kard. Carlo Maria Martini. W archidiecezji mediolańskiej istniał zwyczaj corocznych spotkań biskupa z młodzieżą, organizowanych w katedrze z okazji tzw. "traditio" (przekazanie) i "redditio" (oddanie) Symbolu wiary. Był to stary ryt liturgii św. Ambrożego związany z inicjacją chrześcijańską dorosłych. Polegał na tym, że najpierw biskup wykładał treść credo – objaśniał Symbol wiary, po czym katechumeni uczyli się go przez cały tydzień, aż do Wielkiej Soboty. Momentem kulminacyjnym było publiczne wyznanie wiary połączone z przyjęciem sakramentu chrztu. Do tej tradycji nawiązał arcybiskup Martini, proponując młodzieży wspólne czytanie i rozważanie Pisma Świętego.
Inicjatywa systematycznej szkoły biblijnej zrodziła się dość spontanicznie. W maju 1980 r. kard. Martini zaproponował młodym mediolańczykom, aby zaczęli czytać Pismo Święte, posługując się metodą, którą szybko nazwano metodą Martiniego. Z czasem przybrała ona oficjalną nazwę Szkoły Słowa Bożego.

Z ziemi włoskiej do Polski
Formalną działalność Szkoły zainaugurowano w październiku 1980 roku. Na pierwsze spotkanie przybyło ok. 300 młodych ludzi. Spotkania odbywały się w pierwszy czwartek każdego miesiąca. Rozpoczynano je recytacją psalmów, następnie arcybiskup przekazywał uczestnikom kilka wskazań dotyczących metody, a w końcu czytano jakąś perykopę biblijną. Z czytaniem złączone było orędzie – objaśnienie tekstu, które zmierzało do medytacji. Była to adoracja odbywająca się w całkowitym milczeniu. Spotkanie kończyło się wspólną modlitwą i propozycją konkretnego zadania.
Potem, z powodu stale rosnącej liczby uczestników, wybrano 25 kościołów mediolańskich jako miejsca spotkań Szkoły Słowa. Jeszcze później spotkania Szkoły przeniesione zostały do poszczególnych dekanatów i parafii.
Był to istotny moment w rozwoju Szkoły, ponieważ z doświadczenia lokalnego, które wiązało się z jednym miejscem – katedrą w Mediolanie, stała się inicjatywą obejmującą swoim zasięgiem znacznie większą liczbę osób i więcej ośrodków pastoralnych. W roku 1989 funkcjonowało już 70 miejsc spotkań. W spotkaniach uczestniczyło od 17 do 18 tysięcy osób.
Obecnie Szkoła funkcjonuje w kilku innych diecezjach włoskich, a także w USA, Szwajcarii, a w ostatnich latach również w Polsce. W naszym kraju zainicjował ją ks. dr Jan Kochel, wizytator diecezjalny w diecezji gliwickiej i wykładowca na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego.

Boska lektura
Szkoła Słowa Bożego opiera się na schemacie znanej od wieków w Kościele praktyki lectio divina. Tłumaczenie dosłowne tego terminu jako "lektura boska" nie oddaje w pełni jego znaczenia. Jest to bowiem więcej niż "lektura". To "czytanie", jednakże z zamiarem nie tyle poznania czy zrozumienia, co zebrania myśli, sugestii, inspiracji zawartych w tekście i uchwycenia przesłania, orędzia jakie ono niesie. Według kard. Martiniego lectio divina to "modlitewna medytacja nad Słowem Bożym" albo "modlitewna i medytacyjna lektura Pisma Świętego".
W schemacie każdego spotkania Szkoły Słowa Bożego można wyróżnić trzy części: "czas przygotowania do słuchania", "czas słuchania" i "czas modlitwy opartej na tym, co usłyszano".
Ks. Kochel poprowadził już pięć cykli rozważań: "Postępujcie według Ducha", "Abba, Ojcze!", "Nowe Jeruzalem", "Piękno ocali świat", i "Pokaż nam Ojca". Odbywały się już także Kongresy Szkoły Słowa Bożego w Gliwicach i uzupełniające Szkołę warsztaty biblijne w Brennej.
Obecnie trwa cykl spotkań "Świadkowie Miłości". Ks. Kochel prowadzi je w Centrum Formacji i Modlitwy przy ul. Toszeckiej 36a w Gliwicach, co drugi czwartek o godz. 19:15. O szczegółach można dowiedzieć się od ks. Kochela: tel. 232-18-51, e-mail: ksjan@kuria.gliwice.pl