HISTORIA BIBLII – od Słowa do Księgi

Marta Putkowska

publikacja 14.02.2006 21:55

Historia Biblii to najnowsza propozycja Oficyny Wydawniczej Vocatio z serii Przewodników chrześcijańskich , napisana przystępnym językiem, bogato i barwnie ilustrowana.

HISTORIA BIBLII – od Słowa do Księgi

Wcześniejsze książki z tej serii – Przewodnik apologetyczny oraz Historia chrześcijaństwa cieszyły się dużym powodzeniem, a Przewodnik po Biblii okazał się bestsellerem. Historia Biblii jest jego tzw. młodszą siostrą i wszystko wskazuje na to, że powtórzy ten sukces.

Wiele jest książek przedstawiających i interpretujących historie zaczerpnięte z Pisma Świętego, brak jednak pozycji traktujących o tym, jak się Ono kształtowało, jak powstało, jak przetrwało prześladowania i jak przez stulecia zmieniało świat. Historia Biblii znakomicie wypełniła tą lukę na rynku wydawniczym. Kolejno poznajemy losy Starego Testamentu, który był spisywany bardzo powoli przez ponad tysiąc lat, przez wielu natchnionych autorów, redaktorów, kopistów i innych nieznanych nam ludzi, początkowo przekazywany tylko ustnie, aż do opracowania alfabetu hebrajskiego. Następnie dowiadujemy się, jak po śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa, w dobie wyłaniającego się Kościoła, zaczął się kształtować Nowy Testament oraz jak doszło do ustalenia kanonu ksiąg świętych i jego rozpowszechnienia w czasach rękopisów na terenie całej Europy, oraz części Azji i Afryki. Przenosimy się wreszcie w czasy szesnastowiecznej rewolucji religijnej, by ocenić wpływ reformacji, która stworzyła wspaniałe przekłady Biblii, przede wszystkim niemieckojęzyczną Biblię Lutra. Dużym przełomem okazało się też wynalezienie maszyny drukarskiej. I tak dochodzimy aż do czasów nam współczesnych, gdzie Biblia dotarła już na wszystkie kontynenty i we wszystkie dziedziny życia, także do literatury, kina i teatru. Ze względu na autorów, książka ma charakter ekumeniczny – łączy ona katolicką i protestancką tradycję odczytywania Pisma Świętego. Zasadniczo się one jednak nie różnią.

Polskie wydanie Historii Biblii zostało uzupełnione dodatkowymi rozdziałami i ilustracjami, które mogą być szczególnie przydatne dla polskiego czytelnika. Zawierają one informacje o rękopiśmiennych przekładach Pisma Świętego na język polski, o tłumaczeniach z XVI wieku oraz o tłumaczeniach nowszych i o obecnym stanie studiów nad Biblią.

Żeby nie zmęczyć czytelników naukowym charakterem książki, autorzy - Stephen M. Miller & Robert V. Huber, zamieścili też wiele ciekawostek biblijnych. Mało kto pewnie słyszał o tzw. Biblii Warzywnej. Jest to cykl filmów animowanych dla dzieci, gdzie wszystkie postaci biblijne „grają” warzywa. I tak przykładowo, walka Dawida z Goliatem jest przedstawiona jako walka Małego Szparaga z ogromnym filistyńskim Ogórkiem. Równie mało znana jest historia pewnego brytyjskiego drukarza, który przez pomyłkę usunął partykułę „nie” z szóstego przykazania, przez co w rezultacie Bóg zalecał nam cudzołożenie. Przekład ten potem nazwano Biblią cudzołożnika, a nieszczęsnego drukarza kosztowało to 300 funtów grzywny, co wystarczyłoby wtedy na kupno dużego gospodarstwa.

Serdecznie polecam tą książkę wszystkim tym, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej o Piśmie Świętym, wszystkim uczniom, studentom oraz środowiskom krzewiącym kulturę.

---------------------------------------------------------------------------

zobacz również TUTAJ :.