Premiera "Biblii z papugą" dla młodych

Joanna Jureczko-Wilk

publikacja 29.11.2017 15:25

Popularna Biblia Tysiąclecia ukazała się w wydaniu z objaśnieniami, historycznymi ciekawostkami i w szacie graficznej atrakcyjnej dla młodych czytelników.

- Najlepszy przykład to ten, gdy rodzice, dziadkowie czy rodzeństwo biorą do ręki Pismo Święte i je czytają  - podkreślił ks. prof. Waldemar Chrostowski. Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość - Najlepszy przykład to ten, gdy rodzice, dziadkowie czy rodzeństwo biorą do ręki Pismo Święte i je czytają  - podkreślił ks. prof. Waldemar Chrostowski.

- Zaletą tego wydania jest to, że nie jest ono streszczeniem, omówieniem czy próbą syntezy, ale jest to po prostu tekst Pisma Świętego, jaki znamy z lekcjonarza, opatrzony ilustracjami i komentarzami, które pomagają przez Pismo przejść - powiedział wybitny biblista ks. prof. Waldemar Chrostowski, podczas premiery „Pisma Świętego dla młodych", która odbyła się w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

Po raz pierwszy w Polsce pełny tekst Pisma Świętego w najbardziej cenionym pallotyńskim tłumaczeniu, połączono z najpopularniejszą na świecie edycją Biblii dla dzieci i młodzieży, potocznie nazywaną „Biblią z papugą”.

- Papuga sama z siebie potrafi powiedzieć tylko jedno słowo: "ave". Nawiązując do zwiastowania przez słowo "ave", Słowo stało się Ciałem - wyjaśnił Janusz Michałowski, dyrektor Domu Wydawniczego „Rafael” podczas dyskusji: "Jak zainteresować nastolatka Biblią?", która towarzyszyła prezentacji nowego wydania.

- Kiedy ją zobaczyłem, do razu skojarzyłem papugę z Panamą i przygotowaniami do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w tym państwie w 2019 r. - dodał bp Marek Solarczyk, delegat ds. Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży, działającej przy KEP. Biskup dodał przy tym, że księża i katecheci otrzymują wspaniałą pomoc duszpasterską, która pomoże zainteresować młodzież czytaniem Pisma Świętego i "przyjąć w tym Słowie Boga żywego".

 Na 1680 stronach, oprócz tekstu Starego i Nowego Testamentu, młody czytelnik znajdzie krótkie komentarze, objaśnienie, ciekawostki, didaskalia, słowniczek trudnych wyrazów i pojęć, a także kolorowe mapy i wkładki, które pozwolą mu zrozumieć historyczno-geograficzne realia opisywanych zdarzeń. Każda z ksiąg opatrzona jest wstępem, wyjaśniającym, jak, kiedy i po co powstała, kto jest jej autorem, a kto bohaterem. Do lektury zachęca też bardzo atrakcyjna i barwna szata graficzna. W kolorowych ramkach znalazły się cytaty, nad którymi warto dłużej się zastanowić, a także wskazówki, jak biblijną naukę wprowadzić w codzienne życie.

Prof. Chrostowski zaznaczył, że lektura Pisma Świętego, żeby była owocna, musi być codzienna, systematyczna. Wymaga wysiłku i silnej woli. On sam zaleca czytanie jednego rozdziału dziennie, najlepiej na głos, gdyż  w ten sposób niejako "użyczamy swojego głosu Bogu". Młodym i niewprawnym czytelnikom radzi rozpocząć od lektury Nowego Testamentu, od Ewangelii św. Łukasza i Dziejów Apostolskich, będących jej kontynuacją.

- Zachęcając do regularnego sięgania po Pismo Święte, musimy czytelnikowi dać klucz. Żeby zagłębianie się w lekturę było owocne. I to wydanie Pisma Świętego dla młodych taki klucz daje - mówił ks. Chrostowski.  

Biblista podkreślił, że okazją dla dzieci i młodzieży do "odkrycia" wartości Pisma Świętego są: czytania mszalne i dobrze wygłoszona homilia, katecheza szkolna oparta na Biblii oraz pierwsza i najważniejsza - rodzina.

- Najlepszy przykład to ten, gdy rodzice, dziadkowie czy rodzeństwo biorą do ręki Pismo Święte i je czytają  - podkreślił duchowny.

"Biblia z Papugą" ukazała się przy współpracy Domu Wydawniczego „Rafael” i Wydawnictwa Pallotinum.

Czytaj także:

Jak czytać Pismo Święte?

Jak dbać o rozwój duchowy?

Na dobry początek Adwentu