Arka zbudowała kolejny most

Urszula Rogólska

publikacja 13.04.2013 23:16

Biblijny konkurs plastyczny dzieci i młodzieży z Polski i Słowacji stał się kolejnym elementem budowy międzynarodowej Arki Młodych.

Arka zbudowała kolejny most Sabina Janica-Wojaczek S. Teresa Biłyk razem z dziećmi i młodzieżą oraz katechetami z Polski gościli w Diecezjalnym Centrum Kultury i Dialogu w Żylinie

„Arka Młodych” to wspólny transgraniczny projekt budowy międzynarodowego miejsca spotkań na Trójstyku w Jaworzynce, zainicjowany przez wspólnoty dzieci i młodzieży z diecezji bielsko-żywieckiej, żylińskiej na Słowacji i ostrawsko-opawskej w Czechach.

Budowla to jeszcze kwestia czasu, ale już dziś młodzi z wszystkich trzech krajów, budują wspólnotę Arki podczas licznych dwu i trójstronnych projektów.

Jednym z nich był podsumowany w Żylinie międzynarodowy biblijny konkurs plastyczny pt. „Biblia w oczach dzieci i młodzieży”.

Zorganizowały go razem: Instytut Communio z Żyliny z ks. Zdeno Pupikiem i Komnata Małego Księcia z Bielsku-Białej z siostrą Teresą Biłyk na czele. W dziewięciu konkursowych kategoriach wiekowych, wzięło udział około 400 młodych z obydwu krajów.

Ze strony polskiej uczestniczyły szkoły z Bielska-Białej, Czechowic-Dziedzic, Oświęcimia, Zasola, Cieszyna, Żywca, Kamesznicy i Gilowic. Prace laureatów zostały zaprezentowane na wystawie zorganizowanej przez diecezję żylińską w Diecezjalnym Centrum Kultury i Dialogu w Żylinie.

– Kiedy miesiąc wcześniej w Komnacie Małego Księcia w Bielsku-Białej pojawiły się prace przygotowane przez stronę polską, mogliśmy doświadczyć radości, że słowo Boże wciąż jest żywe i pociągnęło tyle serc – mówi Sabina Janica-Wojaczek, wolontariuszka Komnaty. – Patrząc na rysunki młodych ludzi zainspirowanych Słowem, ze zdumieniem odkrywałam różnorodne i przebogate sposoby artystycznego wyrażania przeżyć. Oczywiście zróżnicowane wiekiem, zdolnościami i dotknięciem biblijnego tekstu, ale nasycone pragnieniem podzielenia się osobistym odkrywaniem historii Syna Dawida. Kiedy przyjechaliśmy na rozstrzygnięcie konkursu i wystawę do Żyliny, zobaczyłam prace plastyczne Słowaków i pomyślałam, że oddychamy tym samym Słowem. To wrażenie pogłębiło się jeszcze podczas wspólnej Eucharystii koncelebrowanej przez ks. Zdeno Pupika – założyciela Instytutu Communio w Żylinie oraz ks. Marcina Jakubca z Czechowic-Dziedzic i ks. Dariusza Dybczaka z Gilowic.

 

– Podczas Eucharystii ks. Zdeno Pupik wygłosił homilię z przesłaniem: przez Chrystusa Zmartwychwstałego jesteśmy wezwani do dawania świadectwa i tworzenia wspólnoty. Do budowania mostów z Bogiem i między sobą, co stanowi jedną nierozerwalną całość. To budowanie mostów jest ważnym działaniem Arki Młodych – relacjonuje s. Teresa Biłyk.

Laureaci strony polskiej ze swoimi opiekunami – wśród których byli katecheci Damian Ślusarczyk, Barbara Loranc, Katarzyna Rus i Aleksandra Twardak – zostali zaproszeni do Żyliny na całodzienny program, w ramach którego uczestniczyli w otwarciu wystawy, zwiedzaniu Żyliny, „Słowackiego Betlejem”, starego grodu Strečno. Wycieczkę prowadzili przewodnicy z Diecezjalnego Centrum.

– Choć znaleźliśmy się za granicą, to czułam się jak wśród swoich. Również z tego powodu, że gospodarze byli wobec nas bardzo gościnni, a nasze języki więcej łączy niż dzieli – podkreśla Sabina Janica-Wojaczek. – Podczas tego wyjazdu przypadła mi zaszczytna rola fotoreportera, co pozwoliło na przyglądanie się obecnym w nieskrępowany sposób. I zobaczyłam na ich twarzach wiele. Od zaintrygowania, poprzez uciechę, aż do tęsknoty za tym, by być bliżej, mocniej, więcej. Sadzę, że ten konkurs zarówno w uczestnikach, jak i w organizatorach poszerza perspektywę nadziei.

– Wróciliśmy „wesołym autobusem” do swoich domów, umocnieni przyjaźnią z Bogiem i ludźmi, pełni zapału do dalszej współpracy. Teraz oczekujemy na przyjazd młodych ze Słowacji do Bielska- Białej.