Śladami Jezusa z Nazaretu

Monika Łącka

publikacja 03.06.2014 13:36

Wspólnota Akademicka WAJ Absolwent i parafianie z krakowskiego osiedla Piaski Nowe przez tydzień pielgrzymowali do najważniejszych dla chrześcijan miejsc w Galilei, Betlejem i Jerozolimie.

Śladami Jezusa z Nazaretu Monika Łącka /GN Pielgrzymi na Górze Oliwnej, nieopodal kościoła "Pater Noster"

Ziemia Święta. To miejsce przyciąga, fascynuje, urzeka, wzrusza, wzmacnia relacje z Bogiem. Jest czymś, obok czego nie da się przejść obojętnie. Czymś, co trzeba przeżyć, by jeszcze lepiej zrozumieć prawdy naszej wiary. Kolebką chrześcijaństwa, która zaprasza, by choć raz w życiu przyjechać, poczuć jej klimat, dotknąć Tajemnicy, przejść śladami Jezusa z Nazaretu i Jego uczniów. Miejscem, w którym cicha modlitwa chrześcijan, trwających na adoracji Najświętszego Sakramentu w wielu kościołach, miesza się z głośnym nawoływaniem muezinów, wzywających na modlitwę do islamskich meczetów górujących nad starym-nowym Jeruzalem. Miejscem, w którym zapach kadzideł miesza się z zapachem pięknych kwiatów, rozgrzanego słońcem powietrza i wielu wonnych przypraw ze straganów stojących w pobliżu kościołów. Warto podjąć to wyzwanie albo raczej zaproszenie, które każdego z nas daje Bóg.

To zaproszenie niedawno przyjęło 56 osób – niektórzy związani są ze Wspólnotą Akademicką Jezuitów WAJ Absolwent, działającą przy krakowskiej bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa, inni należą do krakowskiej parafii Matki Bożej Różańcowej na os. Piaski Nowe. Podczas pielgrzymki, która dla wielu osób była pielgrzymką i podróżą życia jej uczestnicy modlili się i zwiedzali miejsca, które do tej pory znali jedynie z kart Ewangelii. Odwiedzili m.in. Hajfę (sanktuarium Stella Maris – Najświętszej Pani Karmelu na Górze Karmel), Cezareę Nadmorską, Nazaret (kościół Zwiastowania, Dom św. Józefa), Kanę Galilejską (gdzie 10 par małżeńskich odnowiło swój sakrament małżeństwa – najstarsi stażem świętowali 50. rocznicę ślubu), Górę Błogosławieństw, Kafarnaum, Górę Tabor, Betlejem (bazylikę Narodzenia Pańskiego, Pole Pasterzy i Grotę Mleczną), Muzeum Yad Vashem, malownicze wzgórze Ain Karem. Ważnymi chwilami były wędrówka na Górę Oliwną (gdzie znajduje się bazylika Wniebowstąpienia oraz kościoły „Pater Noster” i „Dominus Flevit”), modlitwa w bazylice Agonii (nazywanej Bazyliką Wszystkich Narodów) oraz Droga Krzyżowa, którą przeżywali, idąc ulicami Jerozolimy aż do bazyliki Grobu Pańskiego. W programie pielgrzymki nie zabrakło też nawiedzenia Domu Marty, Marii i Łazarza w Betanii, wizyty w Jaffie (starożytnym porcie nad Morzem Śródziemnym, który podczas jednej ze swoich wędrówek odwiedził św. Piotr) oraz relaksu nad Morzem Martwym.

-----

Pełny wykaz pielgrzymek (wraz z terminami i namiarami kontaktowymi) organizowanych przez WAJ Absolwent można znaleźć na www.waj-absolwent.w.interia.pl.