Duchowi buntownicy

Maciej Kalbarczyk

publikacja 19.03.2016 06:00

Co miał na myśli św. Jan, opisując siedem świeczników, szarańczę i dźwięk szóstej trąby? Czy warto podjąć trud analizy jego ekspresjonistycznych wizji?

Duchowi buntownicy mat. prasowy

Przyzwyczajony do naukowego języka współczesny człowiek nie potrafi zrozumieć bogatej symboliki Apokalipsy. Co więcej, księga bywa lekceważona i spychana na margines rozważań biblijnych.

Ks. Bartoli krok po kroku wyjaśnia znaczenie przesłania płynącego z najbardziej poetyckiej księgi Nowego Testamentu i udowadnia, że jest ono szalenie istotne dla każdego człowieka.

Włoski duchowny jako podstawową wskazówkę interpretacyjną podaje skonfrontowanie treści księgi z własnym życiem. Żeby zrozumieć wizje św. Jana, musimy bowiem poczuć pragnienie przemiany. Musimy wejść w kulturę Apokalipsy, której istotą jest walka o naszą duchową tożsamość.

Rewolucjoniści próbują zmieniać świat zgodnie z własnymi oczekiwaniami. Natomiast chrześcijanie, poprzez znaki Apokalipsy, są wezwani do bycia mistykami, zaczynającymi zmiany od samych siebie. W ten sposób możemy stawiać bierny, ale skuteczny opór złu i czekać na Boską interwencję.

Właśnie dlatego warto nauczyć się sposobów odczytywania znaków opisanych w wizji św. Jana. Forma rzeczowego poradnika z pewnością umożliwi to każdemu zainteresowanemu – wystarczy otworzyć się na moc Bożego słowa.

*

ks. Fabio Bartoli "Wyjdź, ludu mój, z Babilonu". Wyd. Bratni Zew, 2015 r.