Więcej Biblii? Przydałoby się

Katarzyna Matejek

publikacja 26.04.2016 16:48

Do etapu diecezjalnego XX Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej stanęło 66 uczniów z ponad trzydziestu szkół ponadgimnazjalnych.

Więcej Biblii? Przydałoby się Katarzyna Matejek /Foto Gość W części pisemnej finaliści zmierzyli się z 45 pytaniami. 7 najlepszych walczyło o wygraną w etapie ustnym

Dla niektórych być może takie intensywne wczytywanie się w stronice Listu do Efezjan, Pieśni nad Pieśniami oraz Ewangelii według św. Mateusza, już się nigdy nie powtórzy. Ale może zainteresowanie Biblią pozostanie i o to głównie w konkursach biblijnych chodzi. A że to wiedza niełatwa, potrzebni są do jej właściwego przekazu katecheci. Oni też włożyli ogrom pracy w przygotowanie uczniów i niektórzy przeżywali większe emocje po rozpoczęciu części konkursowej niż ich podopieczni.

- Nauczyciele, ale też rodzice są tymi, którzy pomagają młodym tę wiedzę utrwalać. Konkursy natomiast są z jednej strony obiektywnym sprawdzianem, ale też, poprzez rywalizację i atrakcyjne nagrody, mobilizują do jej zdobycia - wyjaśnia organizator konkursu Stanisław Frankiewicz z Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana".

Jednym z konkursowiczów, którzy zasiedli do biblijnego sprawdzianu w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie jest Kacper Krasowski. Zanim trafił do Szkoły Morskiej w Darłowie, był ministrantem, a potem lektorem w rodzinnym Korzybiu. Wówczas zainteresował się Pismem św. - Trochę tamtej wiedzy jeszcze mi pozostało. Dlatego zgodziłem się na propozycję o. Damiana Basarab i zacząłem przygotowywać się do konkursu - powiedział. Czuje, że nie na darmo: jeśli nie wygra, to przynajmniej zostanie mu niemała dawka istotnych informacji z kilku ksiąg Pisma św. Całego jednak tak dobrze nie poznał, choć przyznaje: - Przydałoby się.

Niepowtarzalną pamiątką, którą - z okazji jubileuszu 20-lecia konkursu - pozostawili po sobie młodzi znawcy Biblii, jest płótno z inskrypcją adhortacji apostolskiej "Evangelii gaudium" papieża Franciszka. Przepisali ją własnoręcznie na fragmentach tkaniny rozesłanych do poszczególnych diecezji. Teksty niebawem zostaną zebrane i połączone w jedną, 300-metrową całość. Ma to być prezent dla papieża, który wręczą mu podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Za trud włożony w kilkumiesięczną pracę z Pismem św. podziękował finalistom etapu diecezjalnego bp Krzysztof Zadarko. Wszystkim wręczył pamiątkowe nagrody, szczególnie wyróżniając zdobywcę 1 miejsca Grzegorza Raczyńskiego z Koszalina, drugą laureatkę - Martynę Dyś ze Słupska oraz trzeciego - Daniela Machnika z Koszalina. To jeszcze nie koniec ich zmagań. Laureaci zmierzą się z rówieśnikami z całej Polski w czerwcu w Niepokalanowie.