Kodeks Synajski będzie dostępny w sieci

Kosciol.pl

publikacja 08.08.2005 22:32

Najstarsza Biblia świata zostanie umieszczona w internecie, dokona tego zespol specjalistów z Europy, Egiptu i Rosji. Praca nad przepisaniem manuskrytpu znanego jako "Codex Sinaiticus" (Kodeks Synajski), już są prowadzone.

Uważa się ze "Codex Sinaiticus", napisany w po starogrecku jest jednym z 50 kopii Biblii dokonanych na zlecenie Cesarza Konstantyna po przyjęciu przez niego chrześcijaństwa. Biblia, której większość znajduje się w Londynie datowana jest na IV wiek. “Jest to manuskrypt specjalny, inny od pozostałych” - mówi Scott McKendrick, dyrektor Departamentu Manuskryptów Średniowiecznych i Antycznych Biblioteki Brytyjskiej – “na każdej stronie tekst jest zapisany w 4 kolumnach, to jest wielka różnica”.

Projekt umieszczenia manuskryptu w internecie jest szczególny ze względu na rzadkość i wagę dokumentu. Dokument oryginalny jest tak pieczołowicie chroniony, ze był widziany tylko przez 4 uczonych w ciągu ostatnich 20 lat.

“Codex Sinaiticus" powstał w klasztorze Świętej Katarzyny w pobliżu góry Synaj. Biblia ta znajdowała się tam aż polowy wieku XIX kiedy to niemiecki uczony Konstanty von Tischendorf zawiózł część manuskryptu do Niemiec i Rosji. Klasztor św. Katarzyny twierdzi, że Biblia została skradziona.

Obecnie jest ona podzielona na cztery części. Największa z nich – 347 z 400 stron – znajduje się Bibliotece Brytyjskiej Pozostale części znajdują się w Bibliotece Uniwersytetu Lipskiego (Niemcy) Narodowej Bibliotece Rosji w São Petersburgu oraz w Klasztorze św. Katarzyny (Egipt).

Przyjmuje się ze prace nad umieszczeniem całego "Codex Sinaiticus" w sieci zajmą 4 lata. Czas ten zostanie wykorzystany na sfotografowanie, konserwację manuskryptu oraz stworzenie go na wersji elektroniczna. Biblioteka Brytyjska stworzy również stronę internetowa umożliwiającą obejrzenie manuskryptu. Na stronie będzie można obejrzeć "Codex Sinaiticus" w formie jakiej obecnie się znajduje oraz przeczytać niektóre fragmenty Biblii.

ks. Artur Karbowy SAC