Synod Biskupów na temat Słowa Bożego głównym tematem Zebrania Plenarnego KEP

Biuro Prasowe KEP/a.

publikacja 25.09.2008 09:38

Synod Biskupów na temat Słowa Bożego, memoriał w sprawie rodziny, sytuacja powołaniowa oraz działalność i znaczenie Caritas Polska to główne zagadnienia, jakie będą poruszać biskupi podczas 345. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Białymstoku, w dniach 26-28 września.

Zebranie rozpocznie się w piątek o godz. 14.00, zakończy go w niedzielę wspólny udział w uroczystościach beatyfikacyjnych Sługi Bożego ks. Michała Sopoćki, spowiednika św. Faustyny Kowalskiej i Apostoła Miłosierdzia Bożego.

Głównym tematem 345. Zebrania Plenarnego KEP będzie Synod Biskupów, który odbędzie się w dniach 5-26 października br. w Watykanie. Jego temat brzmi: "Słowo Boże w życiu i misji Kościoła". Zgromadzenie synodalne ma przede wszystkim duszpasterski i misyjny cel, co podkreślił w wypowiedzi dla Radia Watykańskiego sekretarz generalny Synodu Biskupów abp Nikola Eterović. - Aby pokazać, jak wiele zostało jeszcze do zrobienia w tej dziedzinie, wystarczy przypomnieć, że Biblię przetłumaczono na 2454 języki. Tymczasem na świecie jest ich do 6700, z czego 3000 uważa się za języki główne - zauważył cytowany przez Radio Watykańskie abp Eterović, powołując się na Zjednoczone Towarzystwa Biblijne. - Biblia jest książką najczęściej tłumaczoną i najbardziej rozpowszechnioną na świecie, ale niestety mało się ją czyta. Według niedawnych badań (Gfk-Eurisko, w objętych nimi krajach) ponad 50 proc. ludzi uważa, że Pismo Święte trudno jest zrozumieć. Oczywiście potrzebują oni wprowadzenia w kościelne rozumienie Biblii - zwraca uwagę sekretarz generalny Synodu.