Repliki monet biblijnych z Mennicy Polskiej

KAI/kab/sx

publikacja 24.06.2009 11:56

Mennica Polska wyprodukowała i wprowadziła do obiegu dwa pierwsze numizmaty z serii „Monety Biblijne”. Monety nawiązują do postaci utrwalonych przez Apostołów w Piśmie Świętym.

Cała seria składała się z siedmiu medali. Pierwsze dwa numizmaty to repliki Statera Antiochii Syryjskiej oraz Szekela Miasta Tyru. Stater w I wieku p.n.e. był srebrną monetą, którą najprawdopodobniej zapłacono Judaszowi za zdradzenie Chrystusa. Do tego wydarzenia nawiązywał w Ewangelii św. Mateusz słowami : „Wtedy odszedł od arcykapłanów jeden z dwunastu, którego nazywano Judasz Iskariota i rzekł: Co mi chcecie dać, a ja Go wam wydam? Oni zaś zapłacili mi 30 srebrników.”(Mt 26,14-15)

Szekel Miasta Tyru był natomiast opłatą świątynną.

W ramach serii „Monety Biblijne” Mennica Polska wprowadzi na rynek kolejne numizmaty. Będą to repliki Denara Tyberiusza, monety Heroda Wielkiego, Poncjusza Piłata, Heroda Antypasa i Wdowiego Grosza.

Każda replik ukaże się w limitowanym nakładzie 2000 egzemplarzy. Numizmaty z tej serii są srebrne, ważą 9 gram i są oznaczone certyfikatem jakości Mennicy Polskiej.

Mennica Polska jest jedynym w Polsce producentem monet obiegowych i kolekcjonerskich emitowanych przez Narodowy Bank Polski. Od ponad 240 lat zajmuje się także biciem medali i odznaczeń. Wielokrotnie otrzymywała prestiżowe nagrody, w tym m.in. w 2006 roku „Nagrodę za najpiękniejszą monetę obiegową świata - 2 zł Expo 2005”.

Potencjał technologiczny Mennicy pozwala na kreowanie produktów menniczych najwyższej jakości.
W ostatnich latach Mennica Polska rozbudowała swoją działalność o kolejne usługi. Firma produkuje m.in. dukaty lokalne, dotychczas z jej usług w tym zakresie skorzystało prawie 100 miast i samorządów w całej Polsce. Obecnie zajmuje się także płatnościami elektronicznymi, uczestniczy w obrocie metalami szlachetnymi oraz zajmuje się działalnością deweloperską. Od ponad 10 lat spółka notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.