8. Dobry łotr

publikacja 09.05.2005 19:24


Czytaj!

Ps 21, 2-8. 14

Panie, król się weseli z Twojej potęgi *
i z Twej pomocy tak bardzo się cieszy.
Spełniłeś pragnienie jego serca *
i nie odmówiłeś błaganiom warg jego.
Bo pomyślne błogosławieństwo wcześniej nań zesłałeś, *
szczerozłotą koronę włożyłeś mu na głowę.
Prosił Ciebie o życie, *
Ty go obdarzyłeś długimi dniami na wieki i na zawsze.
Wielka jest jego chwała dzięki Twej pomocy, *
Ozdobiłeś go dostojeństwem i blaskiem.
Gdyż błogosławieństwem uczyniłeś go na wieki, *
napełniłeś go radością Twojej obecności.
Król bowiem w Panu pokłada nadzieję *
i nie zachwieje się z łaski Najwyższego.
Powstań, Panie, w swojej potędze, *
będziemy śpiewać i sławić moc Twoją.
Chwała Ojcu i Synowi *
i Duchowi Świętemu...

* Krótka cisza.

Słowa Ewangelii według św. Łukasza
Łk 23,39-43

39 Jeden ze złoczyńców, których [tam] powieszono, urągał Mu: "Czy Ty nie jesteś Mesjaszem? Wybaw więc siebie i nas". 40 Lecz drugi, karcąc go, rzekł: "Ty nawet Boga się nie boisz, chociaż tę samą karę ponosisz? 41 My przecież - sprawiedliwie, odbieramy bowiem słuszną karę za nasze uczynki, ale On nic złego nie uczynił". 42 I dodał: "Jezu, wspomnij na mnie, gdy przyjdziesz do swego królestwa". 43 Jezus mu odpowiedział: "Zaprawdę, powiadam ci: Dziś ze Mną będziesz w raju".

Rozważ!

Św. Łukasz chce nam ukazać możliwość nawrócenia nawet w godzinie śmierci. Przypomina więc Jezusową naukę o niezgłębionym miłosierdziu Boga, wypowiedzianą z Krzyża. Jeden ze współwiszących łotrów dołącza się do grona bluźnierców. Drugi jednak przez swe słowa i całą postawę staje się konkretnym przykładem zbawczej mocy męki Chrystusa, a zarazem wzorem dla Jego naśladowców. Najpierw zwraca się z napomnieniem do swego towarzysza; następnie wyznaje własne grzechy i uznaje niewinność Jezusa. Na koniec w pokornej prośbie wyraża postawę ufności. Oto niezawodna droga do zbawienia!
Jezusowa odpowiedź nie tylko podtrzymuje jego ufność, ale ponownie wskazuje na skuteczność zbawczą Krzyża. Jego moc przewyższa wszelkie oczekiwanie: "Dziś będziesz ze Mną w raju!" Każde z tych słów ma ogromną wagę. "Dziś" w teologii św. Łukasza to czas zbawienia. Ten czas się dopełnia z chwilą śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. "Być z Nim" to wyraz wspólnoty zbawionych w wieczności, o jakiej mówił św. Paweł: "zawsze z Panem będziemy" (1 Tes 4,17). Żydzi wierzyli, że Mesjasz otworzy bramy raju, zamknięte po grzechu pierworodnym. Jezus obwieszcza skruszonemu łotrowi spełnienie tych nadziei. Ten, który "nie zdążył" być Jego naśladowcą za życia, wchodzi teraz Jego śladem do raju. Naśladowanie jest bowiem konsekwencją poznania i umiłowania. A to wszystko jest łaską płynącą z Krzyża! Łaską, którą można przyjąć lub odrzucić...
• Podstawowe pytanie naśladowców - uczniów Chrystusa powinno dotyczyć ostatniego artykułu wiary (Credo): "[Oczekuję] życia wiecznego w przyszłym świecie. Amen". Jaka jest nasza wiara w życie wieczne (Niebo – Czyściec – Piekło)?



• Orędzie o Bogu bogatym w miłosierdzie budzi nadzieję dla świata. Czy można jednak zapomnieć o prawdzie, że "Bóg jest sędzią sprawiedliwym, który za dobro wynagradza, a za zło karze"?
• W Łagiewnikach Papież przekazał światu orędzie o miłosiernej miłości Boga, ale zarazem dodał: "Niech to przesłanie rozchodzi się z tego miejsca na całą naszą umiłowaną Ojczyznę... Niech się spełnia zobowiązująca obietnica Pana Jezusa, że stąd ma wyjść "iskra, która przygotuje świat na ostateczne Jego przyjście" (por. Dzienniczek, 1732). Do czego zobowiązują nas te słowa? Jakie cele i zadania wyznacza Papież swoim rodakom? Co to znaczy "być świadkiem Bożego miłosierdzia" i "rozwijać w sobie wyobraźnię miłosierdzia"?

Przyślij swój komentarz

Komentarz przysłany przez internautkę:

Dla mnie ta przypowieść o łotrze, jak i poprzednia o Zacheuszu są obietnicami pełnymi nadziei. Utwierdza mnie w tym św. Jan, który pisze:
"Jeżeli wyznajemy nasze grzechy, Bóg jako wierny i sprawiedliwy odpuści je nam i oczyści nas z wszelkiej nieprawości". (1J 1,9)
"Jeśliby nawet kto zgrzeszył mamy Rzecznika wobec Ojca - Jezusa Chrystusa sprawiedliwego. On bowiem jest ofiarą przebłagalną za nasze grzechy, i nie tylko za nasze, lecz również za grzechy całego świata." (1J 2,1-2)
Cóż tu dodać?
Sprawiedliwość Boża nie jest sprawiedliwością ludzką. My naszymi rozumami nie jesteśmy zdolni jej pojąć.
Ja wierzę głęboko, chociaż upadam bo jestem człowiekiem słabym, że Pan Bóg będzie na mnie czekać z otwartymi ramionami.

Magda


Módl się!

Boże, Ojcze Miłosierny,
Który objawiłeś swoją miłość
W Twoim Synu Jezusie Chrystusie,
I wylałeś ją na nas
W Duchu Świętym, Pocieszycielu,
Tobie zawierzamy dziś losy świata
i każdego człowieka.
pochyl się nad nami grzesznymi,
ulecz naszą słabość,
przezwycięż wszelkie zło,
pozwól wszystkim mieszkańcom ziemi
doświadczyć Twojego miłosierdzia,
aby w Tobie, Trójjedyny Boże,
zawsze odnajdywali źródło nadziei.

Ojcze przedwieczny,
dla bolesnej męki i zmartwychwstania Twojego Syna,
miej miłosierdzie dla nas i całego świata!

Jan Paweł II: Akt zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu

Dodaj modlitwę

Żyj Słowem!

BANK DOBRYCH NOWIN: Przyślij dobrą nowinę

Strona Główna Materiałów Szkoły Słowa Bożego :.