Czytanie Biblii – Mojżesz w Egipcie

Szymon Majewski

publikacja 14.04.2010 09:51

W Teatrze Laboratorium Dramatu (ul Olesińska 21 -równoległa do ul. Madalińskiego) odbędzie się kolejny wieczór z Biblią. W poniedziałek – 19 kwietnia o godzinie 19.00 – Anna Gajewska przeczyta fragmenty Biblii poświęcone Mojżeszowi w Egipcie.

Anna Gajewska Laboratorium Dramatu Anna Gajewska

Dyskusję poprowadzi Piotr Paziński, redaktor naczelny pisma „Midrasz”. W roli ekspertów wystąpią Bella Szwarcman-Czarnota, filozof, tłumaczka i felietonistka oraz dr Zenon Waldemar Dudek – psychiatra i redaktor naczelny pisma "ALBO albo". Wstęp wolny.

„Żydzi mówią o nim Mosze rabejnu – nasz nauczyciel Mojżesz. Wedle Biblii był jedynym człowiekiem, który swobodnie rozmawiał z Bogiem twarzą w twarz, znalazł się najbliżej transcendencji i został dopuszczony najbliżej boskich tajemnic. W żydowskiej tradycji był najmędrszym z ludzi, osobą, która – decyzją Opatrzności, ze względu na własne przymioty – została wybrana najważniejszym prorokiem, autorem Tory, duchowym przewodnikiem i politycznym twórcą narodu. Nie wiemy, jak wyglądał – wszystkie wizerunki starca z brodą i rogami pochodzą z czasów znacznie późniejszych. Miał 80 lat, kiedy z nakazu niebios, a może pod wpływem nieznanego wewnętrznego impulsu, rozpoczął swoją misję, która zrewolucjonizowała dzieje ludzkości. Początkowo odmówił, później nie wahał się spierać ze swoim Stwórcą, ale zawarł przymierze i doprowadził swój lud na skraj Ziemi Obiecanej. Bez wątpienia należy do najsławniejszych postaci w dziejach ludzkości, mimo że od setek lat trwają spory, czy człowiek o imieniu Mosze naprawdę żył w Egipcie 3200 lat temu. Nawet jeżeli nie miał swojego pierwowzoru, biblijny Mojżesz – wyrazisty, a zarazem tak bardzo enigmatyczny – jest fascynującym bohaterem literackim” – Piotr Paziński o Mojżeszu

Czyta Anna Gajewska, która w Laboratorium Dramatu grała Kobietę w „Koronacji” Marka Modzelewskiego oraz Polskę w „Szajbie” Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk. Obecnie można ją zobaczyć w rolach Viviany w „Merlinie. Innej historii” Taduesza Słobodzianka, Dyrektorki w „Tiramisu” Joanny Owsianko oraz Loli w „Malambo” Tadeusza Słobodzianka. Laureatka Nagrody Grand Prix im. Mieczysława Kotlarczyka na IX Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Słowa (Poznań, 2009).