Tysiące lat w 35 minut

Justyna Szwed

publikacja 31.01.2019 21:48

W czwartek 31 stycznia w Muzeum w Koszalinie odbył się wernisaż wystawy "Historia Biblii", poświęconej dziejom powstawania Pisma Świętego. Wśród eksponatów można zobaczyć m.in. replikę Tory.

Tysiące lat w 35 minut Justyna Szwed /Foto Gość Koszalin, 31 stycznia: Dariusz Czyszczoń prezentuje replikę Tory

Przygotowała ją Fundacja Areopag, zajmująca się propagowaniem wiedzy dotyczącej Pisma Świętego wśród młodzieży szkolnej.

- Przedstawiamy tu 1500 lat spisywania Biblii i 2000 lat tłumaczenia jej na języki narodowe. Cała wystawa powstała po to, aby dotrzeć do szkół. 35 minut to jest czas, który pozwala nam podczas jednej lekcji przybliżyć historię powstania Biblii - w jaki sposób dotarła do naszych czasów oraz w jaki sposób Bóg zadbał o to, aby rzeczywiście znalazła się na właściwym miejscu, czyli nie tylko na naszych półkach, ale przede wszystkim w naszych sercach - mówił Dariusz Czyszczoń, prezes Fundacji Areopag.

Zwiedzający będą mogli zobaczyć przede wszystkim oryginały oraz faksymile wydań Pisma Świętego, które miały największy wpływ na kształtowanie się wiary i kultury zachodniej cywilizacji.

Zbiór zawiera także kopie starożytnych zwojów i kamiennych tablic, ręcznie zapisane pergaminy, jak również reprodukcje glinianych dzbanów, w których odnaleziono tzw. Zwoje z Qumran. Uwagę zwraca replika prasy drukarskiej zaprojektowanej przez Gutenberga.

Tysiące lat w 35 minut   Justyna Szwed /Foto Gość Replika prasy drukarskiej zaprojektowanej przez Gutenberga Wszystkich eksponatów można dotknąć, co zgodnie z zamierzeniem twórców wystawy, czyni z niej prawdziwą, interaktywną lekcję historii.

Ekspozycję w koszalińskim muzeum będzie można oglądać do 8 marca.