Otwarcie multimedialnej wystawy o Ziemi Świętej

Joanna Jureczko-Wilk

publikacja 29.03.2019 18:43

Dlaczego to muzułmanie mają klucze do bazyliki Grobu Pańskiego? Jak wyglądał bicz, którym katowano Jezusa? Tego można dowiedzieć się z multimedialnej wystawy "Śladami Jezusa", którą otwarto w Warszawie.

W sali poświęconej męce Pańskiej. Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość W sali poświęconej męce Pańskiej.

Sławny restaurator Wojciech Modest Amaro po obejrzeniu wystawy przyznał, że odebrał ją jako kolejny znak "z góry" do tego, żeby znów pojechać do Ziemi Świętej. Ekspozycję, ulokowaną w pobliżu Świątyni Opatrzności Bożej, otworzył 29 marca kard. Kazimierz Nycz w towarzystwie bp. Romualda Kamińskiego. Na wernisaż z Jerozolimy przybył franciszkanin o. Narcyz Klimas, badacz historii Bożego Grobu, a zarazem konsultant merytoryczny wystawy.

Zobacz galerię zdjęć z wernisażu:

- Jeżeli chodzimy śladami Jezusa, niewątpliwie te trzy dni są najważniejsze - czas od Wieczernika do Niedzieli Zmartwychwstania, poprzez Golgotę i powrót do Wieczernika po to, by przyjąć Ducha Świętego. I w ten sposób historia zbawienia trwa dalej w naszym życiu, kiedy zostaliśmy zanurzeni w Chrystusowej męce i śmierci po to, by razem z Nim wkroczyć w nowe życie - mówił kard. Nycz, dziękując organizatorom za przybliżenie wydarzeń Wielkiego Tygodnia.

- W Liście do Hebrajczyków czytamy, że na różne sposoby Bóg przemawiał do człowieka, a był czas, kiedy przemówił przez Jezusa Chrystusa. I my przez pokolenia, poprzez słowo i obraz, niesiemy Dobrą Nowinę. Zauważamy jednak, że te sposoby z czasem wymagają pewnej korekty, innego języka i innej formy dotarcia z tak ważną nowiną - dodał ordynariusz warszawsko-praski.

Na otwarcie wystawy przyleciał z Jerozolimy o. Narcyz Klimas (na zdjęciu z prawej), badacz historii Bożego Grobu.   Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość Na otwarcie wystawy przyleciał z Jerozolimy o. Narcyz Klimas (na zdjęciu z prawej), badacz historii Bożego Grobu.

Oszczędna w środkach ekspozycja sprzyja raczej kontemplacji niż oglądaniu nielicznych zresztą eksponatów. Bardziej wzbudza chęć podróży do Ziemi Świętej, niż jest w stanie zaspokoić ciekawość. Jak zaznaczają twórcy ze studia kreatywnego Tengent, wystawa zachęca przede wszystkim do "emocjonalnego przeżycia".

- Może w Ziemi Świętej pewnych miejsc nie można zobaczyć tak dokładnie, jak na tej wystawie, ale jest ona zaproszeniem do realnej pielgrzymki do Jerozolimy. Przyjeżdżajcie i zobaczcie. Nie potrzeba słów, nie potrzeba szczególnych modlitw, wystarczy przyłożyć na chwilkę głowę do chłodnego kamienia, pod którym spoczywało ciało Jezusa Chrystusa, i odczuć, jaki jest niesamowity przekaz tego świętego miejsca - podkreślał o. Narcyz, który przebywa w Ziemi Świętej od 31 lat. Zaznaczył też, że Polacy są trzecią, po mieszkańcach Stanów Zjednoczonych i Włoch, grupą narodowościową przyjeżdżającą z pielgrzymkami w tamte rejony.

Wnętrze wystawy jest podzielone na 6 tematycznych sal, po których prowadzi zwiedzających głos aktora Piotra Fronczewskiego. Goście mogą zobaczyć multimedialną prezentację o rozwoju chrześcijaństwa, film o historii Bożego Grobu, dowiedzieć się o tajemnicach całunu i poznać ślady Polaków w Ziemi Świętej.

Ekspozycję można obejrzeć do 9 czerwca, w dni powszednie w godz. 9-20, a w weekendy - w godz. 9-21. Bilety można zarezerwować przez stronę: sladamijezusa.pl.