Przez tydzień śladami Jezusa

ks. Przemysław Pojasek

publikacja 12.05.2019 22:14

Dwie parafie diecezji świdnickiej wspólnie zorganizowały pielgrzymkę do Ziemi Świętej.

Pamiątkowe zdjęcie części pielgrzymów. ks. Jacek Piskrzyński Pamiątkowe zdjęcie części pielgrzymów.

To pomysł ks. Jarosława Lipniaka, który od lat jeździ do Jerozolimy, organizując nie tylko wyjazdy, ale i pomoc miejscowemu Kościołowi. Tym razem jednak proboszcz witoszowskiej wspólnoty zaprosił do wspólnego wyjazdu parafię pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej z Nowej Rudy-Słupiec.

Cezarea Nadmorska, Hajfa, Nazaret, Kana Galilejska - to miejsca, które pielgrzymi zobaczyli już pierwszego dnia. Mogli przypomnieć sobie nie tylko biblijne historie związane z tymi miejscami, ale i ich historię. Podobnie było w kolejnych dniach, gdy zwiedzali m.in. Górę Tabor, Kościół Rozmnożenia Chleba i Ryb w Tabgha, Jerycho czy Betanię.

- Na mnie największe wrażenie zrobiła Via Dolorosa, miejsce gdzie Pan Jezus przechodził, niosąc krzyż, gdzie kapała jego krew. Dziś zaczyna się ona w dzielnicy muzułmańskiej, na dziedzińcu rzymskiej twierdzy Antonia. Dalej biegnie obok łuku Ecce Homo, który jest częścią łuku triumfalnego z czasów cesarza Hadriana, a następnie prowadzi do bazyliki Grobu Świętego, znajdującego się już w dzielnicy chrześcijańskiej - wspomina ks. Jacek Piskrzyński.

Dodaje, że teraz inaczej będzie patrzył na odczytywane z Pisma Świętego sceny. Przed oczami będzie miał miejsca, które odwiedził w czasie pielgrzymki w pierwszych tygodniach maja.