58. Sympozjum Biblistów Polskich obraduje w Radomiu

ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 14.09.2021 10:37

Mszą św. pod przewodnictwem bp. Marka Solarczyka rozpoczął się drugi dzień ogólnopolskiego zjazdu biblistów.

Eucharystia sprawowana była w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego. ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość Eucharystia sprawowana była w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego.

Ordynariusz radomski powiedział w homilii: - Stając we wspólnocie miłośników Bożego Słowa, uświadamiany sobie tajemnicę słowa Bożego, aby człowiek z nadzieją i ufnością chciał wypełnić swoje życie. To jest wyjątkowy dar i posługa, którą wy niesiecie we wspólnocie Kościoła. To jest wyjątkowa tajemnica, która wykracza daleko poza refleksje językowe, poza to wszystko co płynie z wielkiego bogactwa, które wy niesiecie, jeśli chodzi o znajomość tekstu, bo to jest tajemnica Boga i jego życia… Módlmy się, by to wszystko, co jest wpisane w sympozjum, umocniło troskę o to, by przybliżać i wyjaśniać, aby ludzka gotowość serca spotkała się z tym wszystkim, co Bóg chce objawić. Módlmy się, by w tym wypełniło się dzieło Bożego życia, by Bóg poprzez słowo pisane, objawione, przekazywane, ale i słowo życia Chrystusa pośród nas, w nas i przez nas dopełniło dzieła swojej miłości.

Homilia bp. Marka Solarczyka:

Zjazd rozpoczęła wspólna kolacja w poniedziałek 13 września i walne zebranie Stowarzyszenia Biblistów Polskich, a spotkanie zakończy się obiadem w środę 15 września.

Tematykę pierwszej części wtorkowego przedpołudnia stanowi Biblia w nauczaniu bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Referaty tutaj przygotowali: ks. prof. Henryk Witczyk i ks. prof. Waldemar Chrostowski.

W drugiej części będą wygłoszone konferencje już ściśle egzegetyczne i teologiczno-biblijne. Podobnie będzie w środę. Będą także warsztatowe spotkania w grupach.

Na popołudnie we wtorek została zaplanowana wspólna wyprawa z przewodnikiem po Radomiu i jego historii.

Przed seminarium została ustawiona wystawa IPN "Ksiądz musi zaprzestać" przybliżająca życie i działalność sługi Bożego ks. Romana Kotlarza. Proces beatyfikacyjny tego męczennika robotniczego protestu z 1976 roku prowadzi diecezja radomska. Dzięki życzliwości radomskiej delegatury IPN uczestnicy sympozjum otrzymają książki o ks. Kotlarzu.