20.11.2011

Cokolwiek

Kilka groszy, kromka chleba, uśmiech, przebaczenie, jeśli dane z miłością uświęca zarówno dawcę, jak i obdarowanego. Taka jest moc miłości.

a On oddzieli jednych od drugich, jak pasterz oddziela owce od kozłów
Mt 25,32

Wszystko, co uczyniliście, jednemu z tych braci najmniejszych, Mnieście uczynili, czego zaś nie uczyniliście i Mnieście nie uczynili, powie Jezus, gdy jako Król powróci na ziemię przy końcu czasów. Z miłością i z szacunkiem dla ludzkich wyborów oddzieli owce od kozłów i postawi jednych po prawej, drugich zaś po lewej swej stronie. Od naszych obecnych decyzji zależeć będzie, gdzie się znajdziemy.

Kilka groszy, kromka chleba, uśmiech, przebaczenie, jeśli dane z miłością uświęca zarówno dawcę, jak i obdarowanego. Taka jest moc miłości. Św. Tereska mawiała, że nawet podniesienie igły z podłogi ma wielką wartość w oczach Boga, jeśli uczynione jest z miłością. Miłości nie mierzy się wielkością daru, lecz wielkością ofiary.

Jak wiele okazji, by czynić miłosierdzie zaprzepaściłam własną interesownością i skupianiem się na tym, czego mi brakuje, na swoim smutku, bólu, zranieniu? Nie zauważyłam czyichś potrzeb, cierpienia, samotności, bo moje roszczenia i oczekiwania na wdzięczność były ważniejsze. Niechętnie ofiarowałam komuś swój czas, zignorowałam czyjeś problemy, nie porozmawiałam, gdy ktoś potrzebował mojej obecności. A przecież nie trzeba wiele. Wystarczy niewielka pomoc, życzliwe słowo, odrobina miłości. Jezus, gdy przyjdzie powie – cokolwiek (nie)uczyniliście innym, Mnieście (nie)uczynili…

 

Czytania mszalne rozważa Aleksandra Kozak