09.09.2013

Wpadli w szał

Nie odpowiedzieli. I ten brak odpowiedzi ich pogrąża. Dobrze wiedzieli, że nie ma wyboru neutralnego. Jeśli zaniedbuję czynienie dobra, czynię zło.

Przerażające wydarzenie, jeśli przyjrzeć się mu dokładniej. Człowiek, który cierpiał od lat, został uzdrowiony. I oto z powodu tego uzdrowienia inni ludzie wpadają w szał.

Mogą się tłumaczyć, że im nie chodzi o uzdrowienie, ale o świętość szabatu. Człowiekowi życzyli jak najlepiej, przecież Jezus mógł go uzdrowić po szabacie. Przed szabatem. Kiedykolwiek indziej, tylko nie… Mogą psychologizować, że to nie chodziło o człowieka, tylko o to, że Jezus ich znów przechytrzył. Przeciw człowiekowi nic nie mają.

Pytam was: Czy wolno w szabat dobrze czynić, czy wolno źle czynić? życie ocalić czy zniszczyć? – pyta Jezus. Nie odpowiedzieli. I ten brak odpowiedzi ich pogrąża. Dobrze wiedzieli, że nie ma wyboru neutralnego. Jeśli zaniedbuję czynienie dobra, czynię zło.

Pytam was: Czy wolno dobrze czynić, czy wolno źle czynić? życie ocalić czy zniszczyć? – pyta nas dzisiaj Jezus. Pamiętaj: nie ma wyboru neutralnego. Brak dobra jest złem. Zawsze.