10.09.2018

Duchowa martwica

Jezus, który zna człowieka i jego kondycję, pokazuje absurdalność myślenia według logiki nakazów i zakazów.

«Podnieś się i stań na środku!» (Łk 6,8b).

Współcześni Jezusowi uczeni zaś w Piśmie i faryzeusze byli skupieni na zachowywaniu zwyczajów, które miały gwarantować poprawność wobec Prawa. Kostyczne spojrzenie na zasady sprawiało, że zapominano o dobru człowieka. Tak więc stosowanie zasady: „twarde prawo ale prawo” była pozbawione współczucia, zrozumienia, świadczyło o stawianiu siebie w miejsce swoistej wyroczni.

Jezus, który zna człowieka i jego kondycję, pokazuje absurdalność myślenia według logiki nakazów i zakazów. Jedynym prawem, które stosuje, jest prawo miłości, które stawia dobro człowieka na pierwszym miejscu. W ten sposób łaska mesjańska ożywia martwy nurt pobożności żydowskiej i sprawia, że strumienie wody żywej wlewają w niego nowe życie.

Jako uczniowie Jezusa mamy prawo do wszelkich dóbr, które wynikają z relacji z boskim Nauczycielem. On daje nam swojego Ducha, który ożywia wspólnotę Kościoła i przemienia smutek w radość, uzdrawiając nasze chore serca z lęku, zatwardziałości i braku zrozumienia wobec innych. Warto więc podążać każdego dnia za głosem troskliwego Pasterza.

Moja Rodzina Official Moja Rodzina - Do Ciebie biegnę