Komentarze 21
 • wujek_Olek
  05.07.2018 19:48
  wujek_Olek
  Dr. Marcin Luter nie jest zadnym autorytetem. On wykorzenil swoj "kosciol" z Prawa i go oddal w rece hrabiow. Nie mowiac o jego osobistych przywarach.
  • Stephan Meyer
   05.07.2018 20:23
   Zasługą Martina Luther jest że kościół katolicki bardzo się zmienił i przyjął niektóre elementy. Tłumaczenie biblii na języki narodowy msze i nabożeństwa w języku narodowym ale dla dumnego polskiego katolika należy wszystko co niemieckie potępiać i poniżać, dziwne że nie jeżdżą polskimi samochodami tylko przez protestantów konstruowanych samochodów jak BMW, Audi, VW itd. A kim byli biskupi, kardynałowie katoliccy w ówczesnych czasach? na pewno klasą robotniczą.
   • wujek_Olek
    05.07.2018 20:33
    wujek_Olek
    Tlumaczenie na jezyk narodowy to za czasow Lutra tylko akt symboliczny - kto umial czytac, ten znal lacine. Wezmy Zydow i aramejski/hebrajski na przyklad. Przed wszechobecnym "postepem" trzeba sie bedzie tam "cofnac".
   • Gość Marek
    07.07.2018 22:58
    Przed Lutrem były 22 niemieckie tłumaczenia Biblii.
  • Savonarola
   05.07.2018 20:58
   Wujek Olek-Piszesz o M.Lutrze,ze nie jest zadnym autorytetem,ale musisz przyznac,ze Kosciol katolicki zastosowal sie do krytyki Lutra i zaprzestak sprzedazy bzdurnych odpustow,ktore wciskano ciemnym masom,zapewniajac,ze dzieki oplatom na rzecz Kosciola ,skrocone zostana meki czescowe zmarlym,krewnym (patrz J.Tetzel).Malo tego, Kosciol zaprzestal sprzedawania dostojenstw koscielnych i nie mamy juz w Kosciele powszechnym kardynalow-nastolatkow. Dla przypomnienia papiez Leon X zostal kardynalem w wieku 13 lat. Wplyw M.Lutra na Kosciol katolicki byl olbrzymi i sprowokowal sobor w Trydencie,ktory tak naprawde uratowal Kosciol powszechny przed totalnym upadkiem.
   • wujek_Olek
    05.07.2018 22:30
    wujek_Olek
    Nie przecze, ze Luter slusznie wystapil przeciwko uwczesnym patologiom KK. Po ich naprawie powinien wrocic do KK, co bylo mu niemozliwe, bo juz nie panowal nad choroba, ktora zasial. Kosciol powszechny powinien jak najbardziej wracac do swoich korzeni nie popadajac w plemiennnosc.
 • gut
  05.07.2018 20:21
  Spotkanie Się Dwóch Typów Judeochrześcijaństwa. <3 ;)
 • Sola Scriptura
  05.07.2018 20:28
  A ja myślałem (po lidzie), że chodzi o List do Rzymian. Tam cała doktryna i teologia, o którą od wieków potykają się heretycy.
 • Savonarola
  05.07.2018 20:50
  Przecietny katolik nie wie,ze jest w Pismie Swietym cos takiego jak List sw. Jakuba. Bibilijny analfabetyzm najlepiej okreslaja dane statystyczne,ktore podaja,ze tylko okolo 5% katolikow wie gdzie w Pismie Swietym zapisane jest X przykazan! Dlatego,wzorujac sie na kosciolach ewangelicznych, powolano do dzialania tak zwana Nowa Ewangelizacje,powstaja koscioly domowe,a nawet Ruch Odnowy w Duchu Swietym,bo w Kosciele pozbawionym Ducha,pozostaje tylko pusta religijnosc. Na miejscu ks.Rosika zamiast analizowac List sw.Jakuba,poswiecilbym wiecej czasu na analize Listu sw.Pawla do Rzymian,bo jest on ciagle aktualny w stosunku do wyznawcow religii rzymskiej.Sa tam fragmenty (1 rozdzial) o takich ktorzy znikczemnieli w swoich sercach i zaczeli oddawac czesc stworzeniu,zamiast STWORCY,a takze o takich,ktorzy chwale niesmiertelnego BOGA zamienili na.... obrazy przedstawiajace smiertelnego czlowieka...Kto ma uszy niechaj slucha...
  • tomak
   05.07.2018 21:25
   Katolicy znają List św. Jakuba i wiedzą co w nim jest. To Luter kazał usunąć ten List, stając ponad Pismem Świętym. To on przywłaszczył sobie rolę najwyższego arbitra w sprawach Pisma. To był wyraz jego wielkiej pychy i stawiania siebie na pierwszym miejscu. Luter nie jest żadnym autorytetem dla katolików.
   • Savonarola
    07.07.2018 13:14
    TOMAK-skoro Luter nie jest zadnym autorytetem dla katolikow,to dlaczego papiez Franciszek pojechal do Lund,do Szwecji i bral udzial w obchodach swieta reformacji?
   • W
    10.07.2018 18:43
    TOMAK - "papież Franciszek pojechał do ..." o to trzeba by się zapytać sedewa...
  • Ptys
   06.07.2018 08:03
   Istotniejsze niż wiedza o umiejscowieniu Dekalogu jest jego praktyczna realizacja. Kto ma oczy ten widzi, jak wiara w BOGA wyparowała ze wspólnot protestanckich, które zaczęły usprawiedliwiać grzechy wołające o pomstę do nieba jak chociażby grzech sodomski. Przyjacielu, usuń Belkę z własnego oka najpierw ...
   • Savonarola
    07.07.2018 12:58
    PTYSIU-jak mozna realizowac w praktyce,czyli wypelniac przykazania,ktorych sie nie zna,lub piszac inaczej zna sie w okrojonej katechizmowej wersji. Pomysl np. o przykazaniu-pamietaj abys dzien swiety ,swiecil...jaki to dzien ustanowil BOG dniem odpoczynku? W 6 dni stworzyl BOG niebo i ziemie ,a w 7 dniu odpoczal,a my zamiast wykazywac posluszenstwo Stworcy, posluszni jestesmy rzymskiemu cesarzowi Konstantynowi,ktory nakazl swietowac pierwszy dzien tygodnia,czyli poganski dzien slonca-do dzisiaj po angielsku-Sunday...A teraz pomysl o ostatnim katechizmowym przykazaniu,ktore brzmi -ani zadnej rzeczy ktora jego jest. Dla mnie to zdanie nie ma sensu,a komus zalezalo na tym,aby pominac inne przykazanie ,zabraniajace tworzenia sobie obiektow kultu i adoracji-cyt "Nie bedziesz czynil zadnej rzezby,ani zadnego obrazu...",bo kult obrazow ma sie w Kosciele powszenym dobrze i kazdego roku tlumy pielgrzmow podazaja do Czestochowy, aby poklonic sie i adorowac pewien "cudowny" obraz.Po pominieciu w katechizmie tego przykazania powstala matematyczna luka i z 10 przykazan zrobilo sie 9,dlatego 10-e przykaznie rzostalo w katechizmie podzielone na 2 osobne przykazania,z ktorych ostatnie,jako samodzielne nie ma sensu....Konczac domyslam sie,ze Twoja wiedza o Kosciolach ewangelicznych jest niewielka i nie dostrzegasz zmian w Kosciele katolickim,ktore wzorowane sa na tych "niedobrych" protestantach. Pomysl skad wzial sie pomysl wieczorow uwielbien,skad Ruch Odnowy w Duchy Swietym,skad Nowa Ewangelizacja?
 • matematyk
  05.07.2018 22:14
  Jeżeli oficjalna agenda KEP, czyli Katolicka (!) Agencja Prasowa nazywa Śłowo Boże "kontrowersyjnym", to znaczy, że niedługo Pismo Święte może zostać ocenzurowane z innych "kontrowersyjnych" fragmentów: na przykład o homoseksualizmie, o nierozerwalności małżeństwa, o piekle. Żeby wszystkim było miło. Hierarchowie polscy zaczynają nam lamać sumienia.
 • mee...
  05.07.2018 23:12
  Sporem jest "apostol" Pawel, ktory glosil, ze zbawienie cyli zycie wieczne jest z wiary nie z uczynkow tym samym zniosl Prawo...a na Pawle opiera sie filozowia kosciola rzymskiego. Pawl glosil wlasna ewangelie nie majaca pokrycia w nauce Chrystusa, ktory nie przyszedl zniesc Prawa, jak twierdzi Pawel, ale przyszedl by Prawo uwypuklic. Sw. Jakub trzyma sie nauki Chrystusa w swym liscie gdy mowi: Lecz powie ktos ty masz wiare, a ja mam uczynki: pokaz mi wiare swoja bez uczynkow, a ja ci pokaze wiare moja z uczynkow" - 2:18. Wiara bez uczynkow jest martwa, przed wiara stoja uczynki. Przestrzeganie X Przykazan. Wszyscy jestesmy grzesni, ale poprzez uczynki wynikajace z Prawa - dazymy do doskonalosci. Tak jak milosc jest poczatkiem drogi, tak uczynki wida nas do szczytu...dlatego nie wystarczy tylko wyznac, ze wierze i byc zbawionym - jak koscil naucza dlatego Bog poslal syna by za nas skonal na drzewcu, co tez jest sprzeczne, ze Slowem. Slowo natomiast mowi, ze Bog tak nas umilowal, ze poslal Syna...coz zatem znaczy, ze Bog nas tak umilowal, ze Syna poslal na ziemie? Bog jako Stworca jest zadrostny o swoje stworzenie, dlatego ze wzgledu na swoj Majestat poslal Syna by grzech zwyciezyl, Syn zlego zwyciezyl, mimo, ze przez zlego byl kuszonym...my ludzie po grzechu pierworodnym pierwszego czlowieka - czlowiek samodzielnie nie mial zadnych szans wygrac z szatanem...
  • Dariusz
   06.07.2018 10:07
   Pełno głupoty w Twojej wypowiedzi:
   Uczynki szanowny mee (odgłos kozła?) można czynić bez wiary w Boga a wręcz będąc jego wrogiem robiąc coś np. aby się ludziom pokazać, podobać i podłechtać tym uczynkiem swoje nędzne ego. Trzeba czytać ze zrozumieniem. Zachęcam też do zapoznania się z nauką Kościoła Katolickiego dotyczącą św. Pawła Apostoła jest mnóstwo książek i opracowań, można np. poszukać w internecie lub wybrać się do biblioteki lub księgarni.Na koniec pozwolę sobie jeszcze na wyjaśnienie że Kościół Rzymsko Katolicki to nie "filozofia oparta na Pawle" a WIARA oparta na Jezusie Chrystusie.
   Niech będzie pochwalony Bóg w Świętej Trójcy Jedyny i Maryja Zawsze Dziewica !
   Dużo miłości, pokoju oraz światła Ducha świętego życzę.
 • Derajash
  06.07.2018 06:22
  Nazywanie którejkolwiek księgi Pisma Świętego "kontrowersyjną" uważam za krajnie niefortunne. To jest jakieś sztubackie ocenianie słowa Bożego. Natoniast istotnie - słowo Biże wywołuje kontrowersje
 • AX
  06.07.2018 09:52
  Chrystus powiedział: "poznacie ich po owocach". "Owocem" poczynań Lutra jest odciągnięcie miliona wiernych od Kościoła - tego Pan Jezus napewno nie chciał. Przestańmy więc na siłę i z powodu politycznych poprawności doszukiwać się w tekstach Lutra niesamowitej mądrości. Próby "podważania" czegokolwiek z Pisma Świętego, bo Lutrowi się coś tam nie podobało, są bardzo żałosne. Gdyby M. Luter słuchał Ducha Świętego, to by przeczytał w Ewangelii modlitwę Pana Jezusa przed męką : "Aby byli jedno".
 • katolik
  06.07.2018 10:28
  "komentarz do kontrowersyjnej księgi Biblii" o liście św. Jakuba głosi tytuł w GN, zresztą jest to tytuł nadany przez KAI, które ma w nazwie "katolicka". To jest jednak podejście protestanckie, bo Martin Luder powyrzucał z PŚ księgi, które mu nie pasowały.

  Dla nas katolików, w przeciwieństwie do KAI, list św. Jakuba jest częścią Pisma Świętego i nigdy nie był, nie jest i nie będzie "kontrowersyjny"!!!
 • wujek_Olek
  10.07.2018 23:09
  wujek_Olek
  Bylem na wykładzie "Reformacja i Żyndostwo". Luter na początku myślał, ze ma z Żydami wspólnego wroga, papieża, co ich łączy. Jak Zydzi się kapnęli, że „sola gratia” „wiarę” uwalnia od czynów, odrzucili jego fałszywą teorię. On zemścił się, m.in. w traktacie „Von den Juden und ihren Lügen“, żądając już wtedy ich unicestwienia. Bez niego Zagłada była by raczej niemożliwa.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.