Słownik biblijny

Hasła na literę „A”

Ain Karim

Miasto w Judei leżące ok. 7 km na północny zachód od Jerozolimy (dzisiaj na skutek rozrastania się miasta właściwie weszło już w jej granice i stało się dzielnicą). Wspominane jest w Księdze Jozuego (15,59) - w Septuagincie jako Karem. Według F.M. Abla jest to również Beth ha-Kerem w Jr 6,1 i Ne 3,14. Chociaż Pismo Święte o tym nie wspomina, to jednak według starej tradycji sięgającej V wieku, to właśnie tutaj mieszkali rodzice Jana Chrzciciela i tutaj Maryja przyszła z Nazaretu (około 2 lub 3 dni drogi), aby nawiedzić Elżbietę.

W Ain-Karim znajdują się dziś dwa sanktuaria: pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela (pierwszy kościół wybudowano tutaj w V w. - nad grotą, w której według tradycji się narodził) oraz Nawiedzenia NMP (w tym miejscu, gdzie miało nastąpić spotkanie Maryi z Elżbietą i gdzie według legendy miał się schronić Jan Chrzciciel podczas prześladowania niewiniątek przez Heroda w 1938 r. natrafiono na ślady budowli biznant. i murów z XII w.)

Niedaleko Ain-Karim, na zboczu okalających je gór znajduje się klasztor franciszkański nazywany potocznie Św. Jan w Górach, gdyż według tradycji tam właśnie przebywał św. Jan w młodości

(s)

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama