W Polsce powstaną ogrody biblijne

Pierwszy ogród biblijny w Polsce będzie można prawdopodobnie odwiedzić już w czasie wakacji. Powstanie on w Proszowicach koło Krakowa.

Ogrody biblijne - bardzo popularne w Ameryce Północnej i w krajach Europy Zachodniej - mają poprzez odpowiednie rośliny i specjalną scenerię przybliżać krajobraz Ziemi Świętej, realia, w jakich rozgrywały się wydarzenia opisane w Biblii. Ogrody biblijne są też miejscem medytacji i wyciszenia.

Pierwszy ogród biblijny w Polsce - w Proszowicach koło Krakowa, przy ośrodku Caritas, niedaleko proszowickiego rynku - będzie można prawdopodobnie podziwiać już podczas tegorocznych wakacji. W planach jest też ogród w Drzewinie koło Gdańska, w środku lasu, przy pustelni ojców karmelitów.

W ogrodach biblijnych, których celem jest przybliżenie krajobrazu i realiów Ziemi Świętej, pojawiają się przede wszystkim rośliny wymienione w Biblii, także rośliny wodne jak papirus, sitowie, pałka wodna, czy grzybienie. Ogród biblijny nie może obejść się także bez winnicy. Ma ona ogromne znaczenie symboliczne zarówno w Starym Testamencie, gdzie jest symbolem Narodu Wybranego, jak i w Nowym - tu symbolizuje wyznawców Chrystusa. W ogrodach biblijnych aranżuje się też pustynie - tło wielu wydarzeń opisanych w Piśmie Świętym.

W ogrodach biblijnych pojawiają się też rośliny, które nie występują w Biblii, ale w tradycji chrześcijańskiej są łączone z postaciami biblijnymi. Tych roślin nie jest wiele i wprowadzane są do ogrodów biblijnych jako ciekawostki. Przykładem może być judaszowiec - drzewo, na którym według legendy powiesił się Judasz.

Kolekcję roślin, które są wymienione w Biblii posiada Wydział Ogrodniczy Akademii Rolniczej w Krakowie. Kolekcja ta liczy około 70 - 80 gatunków i z roku na rok powiększa się. Każda roślina jest zaopatrzona w etykietę, na której widnieje jej polska i łacińska nazwa, a także odpowiedni cytat z Biblii.

"Mówiąc o kolekcji mamy na myśli rośliny, które nie tworzą zwartej kompozycji, ale są po prostu zebrane w jednym miejscu według pewnej idei przewodniej - powiedziała KAI dr Zofia Włodarczyk, adiunkt w Katedrze Roślin Ozdobnych Wydziału Ogrodniczego AR.

"Ten, kto odwiedzi taki ogród chcąc zobaczyć bogactwo barw i mnogość gatunków kwiatów, może być nieco rozczarowany - przestrzega dr Włodarczyk. - Wynika to ze specyfiki tego założenia, bo ogród biblijny jest ogrodem tematycznym, dydaktycznym. Dlatego z założenia nie musi być tak piękny jak np. rosarium, ale mimo to niesie on w sobie wiele treści autentycznych i symbolicznych."

Największym ogrodem roślin biblijnych jest Rezerwat Krajobrazu Biblijnego, położony w Neot Kedumim w Izraelu. Najstarszym - ogród założony w 1957 roku przy kościele prezbiteriańskim w Ojai w Kaliforni.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg