W programie Słowo daję z s. dr hab. Joanną Nowińską rozmawiamy o Bożych obietnicach. Dr Maria Miduch mówi o przykazaniu miłości bliźniego, a ks. dr Leszek Makówka zastanawia się nad spotkaniem świata Żydów wierzących w Chrystusa z światem pogan i kulturą antycznej Grecji.
Moje owce słuchają mego głosu, a ja znam je - mówi Jezus w dzisiejszej Ewangelii. W programie Słowo daję razem z dr Marią Miduch min. o tym, jak reagujemy na porównanie do owiec i co ono znaczyło dla Jezusa.
Dlaczego Jezus do Marii Magdaleny mówi "nie zatrzymuj mnie"? Jak były ułożone w grobie płótna, że Jan "ujrzał i uwierzył"? Co oznacza "powstać z Chrystusem z martwych"? Na te pytania odpowiadają s. Joanna Nowińska, dr Maria Miduch i ks. Leszek Makówka.
Co wydarzyło się na Górze Tabor? Jak wyglądało "Przemienienie Pańskie"? Po czym uczniowie Jezusa rozpoznali Mojżesza i Eliasza? Na te pytania odpowiedzi szukamy razem z dr Marią Miduch. Udamy się także do Rawenny, gdzie razem z ks. dr. Leszkiem Makówką w absydzie Bazyliki Świętego Apolinarego znajdziemy niezwykłe symboliczne przedstawienie sceny Przemienienia.
To, co wydarzyło się pod Damaszkiem w życiu Szawła, doskonale znamy z liturgii.
Wielu mówi o dzisiejszym patronie, św. Janie Ewangeliście, że był pierwszym z teologów.
O dzieciństwie Jezusa wiemy bardzo niewiele, choć są ewangelie, które się o tym rozpisują. Tyle, że to ewangelie apokryficzne, których nie ma w kanonie Nowego Testamentu. A są tam rzeczy zdumiewające. Jakie? I dlaczego nie usłyszymy tych fragmentów w czasie Mszy Św.? O tym rozmawiamy w programie razem z ks. Przemysławem Sawą.
"Dotarłszy do miejsca, gdzie przygotowano krzyż, wykrzyknął wielkim głosem: ´Witaj krzyżu! Uświęcony przez Ciało Chrystusa i ozdobiony przez Jego członki niby perły! (…)
Trwoga narodów, ludzie mdlejący ze strachu i wizje zagłady z jednej strony, z drugiej wezwanie do radości, bo Bóg wypełnia swoje obietnice, a wszystkie Jego obietnice są dobre. Do czego na początku Adwentu zachęca nas Słowo Boże mówią siostra dr hab. Joanna Nowińska, dr Maria Miduch i ks. dr Leszek Makówka.
Jego życiorys to tylko po części opowieść o życiu pierwszych chrześcijan – równie dobrze jest to bowiem zapis drogi do Boga każdego z nas.