Ksiądz Stanisław Biel SJ to jeden z nielicznych autorów, których kolejne książki właściwie można polecać w ciemno. Od lat każda jego publikacja trzyma niezwykle wysoki poziom. Erudycyjność idzie w parze z głęboką wiarą oraz darem pięknego formułowania myśli. Mało kto potrafić pisać tak, jak ten rekolekcjonista.
Tym razem ks. Biel oddaje w ręce czytelników książkę zrodzoną z fascynacji życiem świętego Pawła i z podróży śladami Apostoła Narodów. Sama książka też jest podróżą. Po antycznym i biblijnym świecie, którego niepowtarzalna atmosfera emanuje z każdej stronicy „Pawła z Tarsu na misyjnym szlaku”.
W trakcie lektury jest nam dane m.in. modlić się w cezaryjskim amfiteatrze, medytować na gruzach legendarnej Troi, podziwiać pozostałości starożytnego Perge, czy wsłuchać się w ciszę arabskiej pustyni. Ta ostatnia jest dla biblistów i badaczy życia św. Pawła istną zagadką.
W jakim celu się tam udał? I czy dokonała się w nim kolejna przemiana, podobna do tej, jak po upadku pod Damaszkiem? „Być może Paweł potrzebował pustyni, czasu ciszy, modlitwy, refleksji” – zastanawia się ks. Stanisław Biel SJ, prezentując kolejne hipotezy.
Czy wrócił z niej wewnętrznie ubogacony? Pewnie tak. Czas ten był najpewniej „okresem powolnego ‘wejścia’ Chrystusa we wszystkie pokłady osobowości i duchowości Pawła. Był też czasem rewolucyjnym. Zmienił całkowicie jego myślenie i sposób postępowania”.
Takich zagadkowych i tajemniczych kwestii jest w książce rzecz jasna więcej. Sporo z nich dotyczy życia św. Pawła, ale autor nie zapomina i o swoich czytelnikach. Także nam stawia pytania na końcu każdego z 55 rozdziałów.
Przychodzi nam się więc zastanowić, czy nasze serca i umysły są otwarte na słuchanie słowa Bożego? Co w nas wymaga przemiany? Czego nauczyły nas nasze kryzysy duchowe?
Wszystkie one mogą służyć pogłębieniu wiary, refleksji nad samym sobą, bądź też być punktem wyjścia do modlitewnego spotkania z Pawłem apostołem – „duchowym gigantem starożytnego chrześcijaństwa”.
***
Mieliśmy dla Państwa 3 egz. niniejszej publikacji. Zadanie konkursowe dotyczyło legendarnej założycielki Tarsu, czyli królowej Semiramidy. Nagrody otrzymują:
Monika Rudnicka z Poznania, Iwona Szuniewicz z Gdyni oraz Katarzyna Wysocka z Wejherowa
Gratulujemy, książki prześlemy pocztą.
Wybór tekstów do wszystkich czterech zestawów czytań na Uroczystość Bożego Narodzenia.