Na 4 Niedzielę Adwentu C z cyklu "Wyzwania".
więcej »Fragment książki "Księga wyjścia. Nowy Komentarz Biblijny", który zamieszczamy za zgodą Wydawnictwa Edycja Świętego Pawła.
1Bóg zaś wypowiedział wszystkie te słowa, mówiąc: 2Ja jestem JHWH, twój Bóg, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej, z domu niewoli.
1-2. Prolog składa się z informacji narratora oraz autoprezentacji JHWH jako tego, który wyzwolił Izraela z Egiptu. Z kontekstu wynika, że słowa Dekalogu zostały przekazane ludowi bezpośrednio przez Boga (por. Wj 20,18-21). Jednak według Wj 19,25 (por. 19,9) przemawiającym powinien być teraz Mojżesz. Brak koherencji pomiędzy Wj 19,25 i 20,1 tłumaczy się względami redakcyjno-teologicznymi. Przypisanie Dekalogu bezpośredniemu objawieniu ze strony Boga kwalifikuje go jako swego rodzaju konstytucję, na której oparte zostaje całe prawodawstwo Starego Testamentu. Wszystkie te słowa nie definiują jeszcze samego Dekalogu z ww. 3-17, ale wskazują raczej na sam akt mowy. Określeniem Dziesięciu Przykazań jest natomiast zwrot „dziesięć słów" (por. Wj 34,28; Pwt 4,13; 10,4). Preambuła, wskazująca na autorytet prawodawcy, jest typowa dla wielu zbiorów prawnych starożytnego Bliskiego Wschodu. Najistotniejsze jednak jest to, że to JHWH najpierw uczynił coś dla Izraela, a dopiero potem stawia mu konkretne wymagania. Potomkowie Jakuba-Izraela otrzymali propozycję szczególnej relacji z JHWH i ją przyjęli. Zanim Bóg przedstawi swoje szczegółowe wymagania, przedstawia się im w sposób podobny do tego, który prezentował już poprzednio (por. Wj 19,4). Efekt tego jest dwojaki. Najpierw słowa JHWH kwalifikują źródło przykazań. Pochodzą one od Boga, który wyzwolił ich z niewoli egipskiej, a więc należy zakładać, że ich celem jest położenie podstaw pod umocnienie niedawno uzyskanej wolności. Z drugiej zaś strony świadomość, skąd pochodzą wymagania Dekalogu oraz tego, co zostało im ofiarowane, powinna stymulować wolę Izraelitów do dochowania im wierności. Z gramatycznego i teologicznego punktu widzenia możliwe jest również tłumaczenie formuły z w. 2 w sensie: „Ja, JHWH, jestem twoim Bogiem" (Jacob, 553; Dohmen, 86). W Exodusie nie chodzi bowiem tylko o wyprowadzenie Izraela z niewoli, ale i wprowadzenie go do Ziemi Obiecanej. Na Synaju położone zostają podwaliny pod wzajemną relację pomiędzy Bogiem i Izraelem: JHWH jest ich Bogiem, a oni, poprzez wierność Jego przykazaniom, mają stać się Jego ludem. W konsekwencji więc Dekalog nie jest tu jeszcze postrzegany jako uniwersalny zbiór podstawowych zasad etycznych, ale jako kwintesencja wzajemnej relacji pomiędzy JHWH i Izraelem. Uznanie JHWH za swego Boga można więc, idąc za tradycją rabiniczną, widzieć tu jako pierwszy i podstawowy nakaz Dekalogu.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |