Wierzę w Kościół

Wierzę w Kościół

Brak komentarzy: 0

ks. Andrzej Michalik

GOSC.PL

publikacja 01.10.2017 21:54

Musimy szczerze wyznać, że nigdy do końca nie potrafimy zrozumieć rzeczywistości Kościoła, ponieważ Kościół jest tajemnicą.

Wejdźmy więc na tę drogę. Na początek samo słowo „Kościół”. Co ono oznacza i jaka jest jego geneza?

Najpierw trzeba zwrócić uwagę na podwójny sposób zapisu słowa „Kościół”. Raz piszemy to słowo z dużej, innym natomiast razem, z małej litery. Gdy spotykamy się pisownią z dużej litery, to chodzi w tym przypadku o Kościół w sensie wspólnoty wierzących w Chrystusa. Natomiast gdy spotykamy to słowo zapisane z małej litery, to chodzi w tym przypadku o kościół jako budynek sakralny. Mamy więc specyficzną grę słów. Możemy powiedzieć na przykład: Kościół gromadzi się w kościele na Eucharystię.

Co znaczy ten termin? Słowo Kościół pochodzi od greckiego ekklesia, to znaczy zwołanie, zgromadzenie. Tym greckim słowem Septuaginta tłumaczyła hebrajskie qahal, czyli zgromadzenie Ludu Bożego w czasie jego wędrówki do Ziemi Obiecanej (por. Wj 19). W tej formie przeszło ono do języka łacińskiego, a stąd do języków nowożytnych. We włoskim Chiesa, francuskim Eglise i hiszpańskim Iglesia, można z łatwością odkryć związek z łacińskim ecclesia. Polski termin Kościół pochodzi najprawdopodobniej od czeskiej przeróbki łacińskiego castellum, które znaczy gród, gródek[2].

oceń artykuł Pobieranie..