Mirra

Mirra to wonna żywica otrzymywana z gałązek balsamowca mirry, rosnącego w górskich okolicach Arabii, Abisynii i Erytrei.

Najwyżej ceniono żywicę wyciekającą bez robienia nacięć w korze czy obcinania gałązek. Od starożytnych czasów była ona przedmiotem ożywionego handlu, a także cennym darem, jakim wielcy tego świata obdarowywali się dla pozyskania życzliwości.

Sproszkowana mirra stanowiła składnik wonnego i drogiego olejku używanego jako pachnidło, stosowanego także przy namaszczaniu arcykapłana, później także króla.

Już w starożytności znane były medyczne zastosowania mirry. Ułatwiała leczenie infekcji, owrzodzeń - szczególnie w jamie ustnej, także przy dolegliwościach oddechowych.

Zmieszana z sokiem aloesu używana była do namaszczania ciał zmarłych, także do ich balsamowania. To powodowało, że była symbolem cierpienia i umierania. Znane było także oszałamiające i tłumiące działanie mirry zmieszanej z winem.

Te właściwości mirry potwierdza współczesna medycyna. Wykorzystuje ją przemysł kosmetyczny. A ślad wszystkich jej zastosowań odnajdujemy na wielu miejscach ksiąg biblijnych - od cennego daru dla Dzieciątka Jezus, po niedoszły pogrzeb Jezusa.

Otwórz: Pnp 4,14; Mt 2,11; Mk 15,23; J 19,39

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Autopromocja