Abp Gądecki: Prezentacja Słowa Bożego w kościołach wymaga korekty

Na konieczność lepszej prezentacji Słowa Bożego w polskich kościołach zwrócił dziś uwagę abp Stanisław Gądecki.

Podczas wystąpienia na trwającym w Białymstoku zebraniu plenarnym biskupów, wiceprzewodniczący KEP wyraził ubolewanie, że wielu katolików lepiej zna objawienia fatimskie aniżeli Pismo Święte.

W rozmowie z KAI metropolita poznański zaznaczył, że choć polscy katolicy mają w domu Pismo Święte, niekiedy po kilka egzemplarzy, to jednak domowa lektura Biblii należy do rzadkości.

W większości wypadków jedyną formą spotkania ze Słowem Bożym są niedzielne czytania w kościołach, dlatego – tłumaczy hierarcha - należy lepiej przygotowywać wiernych do tego wydarzenia. „W przeciwnym wypadku i ta szansa zostanie roztrwoniona” – ocenił abp Gądecki.

„Chodzi o stworzenie atmosfery do słuchania Słowa Bożego. Niedobrze jest np. gdy Pismo Święte czyta w kościele jakieś nieprzygotowane dziecko, a w kościele nie ma ciszy” – tłumaczy hierarcha. Jego zdaniem w takich warunkach nie ma szans na to, żeby zgromadzeni obdarzyli Słowo Boże należną uwagą.

„Chodzi o krótkie wprowadzenie w główną myśl czytań, ciszę i atmosferę, która pobudzi do refleksji, a nie będzie prowokować myśli o tym, by czytanie jak najszybciej się skończyło” – powiedział KAI abp Gądecki.

Hierarcha zaznaczył, że w Polsce daje się zauważyć przesunięcie akcentu w kierunku objawień prywatnych. Wyraził ubolewanie, że polscy katolicy zdecydowanie lepiej znają objawienia fatimskie aniżeli Pismo Święte.

„Trzeba się jednak poważnie zastanowić co jest ważniejsze. Maryja jest wzorem słuchania Słowa Bożego, czyli ważniejsze jest słuchanie samego Objawienia, a nie objawienia prywatne, nawet te zaakceptowane przez Kościół” – podkreślił abp Gądecki.

Abp Stanisław Gądecki będzie jednym z trzech delegatów KEP na XII Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów, które w dniach od 5 do 26 października, obradować będzie w Watykanie nt. Słowa Bożego w życiu i misji Kościoła.

Począwszy od pierwszego dnia obrad metropolita poznański będzie pisał blog, w którym będzie dzielił się wrażeniami z Synodu ( www.archpoznan.pl/blog).

Obok abp. Gądeckiego jako delegaci Episkopatu Polski w obradach wezmą też udział: metropolita wrocławski abp Marian Gołębiewski i biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama