Rzym: Ekspozycja Biblii karolińskiej

Ponad tysiącletnią Biblię cesarza Karola Łysego będzie można zobaczyć w benedyktyńskim opactwie przy rzymskiej Bazylice św. Pawła za Murami, gdzie jest od wieków przechowywana. Będzie ona po raz pierwszy wystawiona na widok publiczny w niedzielę 19 kwietnia.

Ekspozycja, którą otworzy kardynał sekretarz stanu Tarcisio Bertone, zostanie zamknięta ponad dwa miesiące później z udziałem Papieża. Odbędzie się to 29 czerwca, w uroczystość śś. Piotra i Pawła, kiedy Benedykt XVI przybędzie do grobu Apostoła Narodów na zakończenie Roku Pawłowego.

Kodeks Biblii Karola Łysego, liczący 366 pergaminowych stron zdobionych miniaturami, należy do najpiękniejszych rękopisów z epoki karolińskiej. Pochodzi z drugiej połowy IX wieku. Jest dziełem wybitnego miniaturzysty, mnicha Ingolberta z Reims, wykonanym w 866 r. W 875 r. Karol Łysy, przybywszy do Rzymu, podarował Biblię Papieżowi Janowi VIII, który ukoronował go na cesarza. Przez całe średniowiecze cesarze składali na nią przysięgę wierności Papieżom. Wystawiony w rzymskim opactwie manuskrypt będzie otwarty na stronicy rozpoczynającej Listy św. Pawła. W sąsiedniej sali zwiedzający będą mogli oglądać na monitorze fotografie wielu innych miniatur tego rękopisu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg