Refleksja na dziś

Sobota 9 lipca 2011

Czytania » Nie bójcie się

„Będzie nas teraz prześladował.” Pozbawiając się w podstępny sposób brata, przeciwnika, osoby nie lubianej, kogokolwiek, mało kto zdaje sobie sprawę, że zaprasza do swojego życia najbardziej niebezpiecznego z wrogów – strach. Czułe przywitanie ojca i jednoznaczne deklaracje Józefa niczego nie zmieniły. Strach pozostał, a nawet wzmógł się po śmierci Jakuba, rodząc kolejny podstęp. Bo grzech może zrodzić tylko grzech.

A co rodzi odwagę, rozumianą jako zdolność obrony miłości, prawdy i dobra? „Prawdziwa miłość usuwa wszelki lęk”, a ta „jest z Boga, bo Bóg jest miłością”. Odważnie bronić miłość może tylko miłość. Odważnie bronić prawdę może tylko prawda. Wreszcie odważnie bronić dobro może tylko dobro.

Gdy łzy w ramionach ojca  i dany dach nad głową nie wystarczyły, Józef odwołał się do Boga, na którego powoływali się również jego bracia. „Nie bójcie się (…) Wy niegdyś knuliście zło przeciwko mnie, Bóg jednak zamierzył to jako dobro, żeby sprawić to, co jest dzisiaj, że przeżył wielki naród.” Miłość nie jest ślepa. Widzi zło. Ale widzi również Boży zamiar. Dlatego jest odważna.

 

Czytania mszalne rozważa ks. Włodzimierz Lewandowski 


 

Sobota 14 tygodnia zwykłego

Przeczytaj komentarze | 4 |  Wszystkie komentarze »


Ostatnie komentarze:

1 Ka_ 09.07.2011 22:18
Super wyjaśnione Ksiądz ! Na szóstkę /z plusem :)/
0 Helena 09.07.2011 14:42
Nie bójcie się ( Mt 10,28 )

Jeżeli Bóg jest Dobrocią-to jesteś z Nim złączony,gdy jesteś dobry dla wszystkich

Jeżeli Bóg jest Prawdą-to jesteś z Nim złączony,gdy mówisz -czynisz prawdę

Jeżeli Bóg jest Miłością-to jesteś z Nim złączony,bo prawdziwa miłość usuwa wszelki lęk.

Nie boję się- bo Ty jesteś ze mną

Pokój i dobro
2 Estera 09.07.2011 10:47
"Do każdego więc, który się przyzna do Mnie przed ludźmi, przyznam się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie. Lecz kto się Mnie zaprze przed ludźmi, tego zaprę się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie”.
Mt 10,24-33

Czy mając okazję powiedzieć "kocham"?
No właśnie, co tu zrobić? Kiedy wypowiesz "kocham" czegoś się dowiesz o sobie i drugim człowieku, do którego skierujesz słowo:) To jakbyś umocnił grunt, po którym stąpasz. Inaczej wszystko fruwa pod chmurami i rozpływa się w nijakości.

Boże nie zakrywaj przede mną Swej miłości
A światłość świeci w ciemności, a ciemność jej nie ogarnęła. Jan 1,5
6 marzenamarzena 09.07.2011 06:25
Nie boję się, zawsze jest ze mną Chrystus...
To ja Go opuszczam przez grzechy, a On cały czas mówi to samo i czeka, aż wbiję sobie to mózgownicy i nie będę już się użalać nad sobą i płakać...
Tu na ziemi, jesteśmy tylko chwilę... czasu nie mogę ani cofnąć, ani przyspieszyć. Dlatego wybór jest prosty i wbrew pozorom nie jest aż tak trudno żyć miłością do bliźnich, nawet za cenę urażonej dumy... wiem, co mówię...

wszystkie komentarze >

Uwaga! Dyskusja została zamknięta.

Reklama

Reklama