Refleksja na dziś

Czwartek 8 sierpnia 2013

Czytania » Jak zrobić sobie "boga"

Trzeba wziąć swoje oczekiwania i pragnienia, dołożyć wyobrażenia mocy i potęgi. Nie wolno zapomnieć o cenniku za modlitwy i praktyki religijne.

Nie jest trudno stworzyć sobie boga na swój obraz i podobieństwo. Taki bóg ma zaspokajać wszystkie ludzkie pragnienia i potrzeby i to w czasie i na sposób, wyznaczony przez człowieka.

Bóg ten ma wzbudzać respekt swoją demonstrowaną potęgą. Człowiek ma się boga bać. Jego moc ma wzbudzać przerażenie: jak wybuch wulkanu, trzęsienie ziemi, siła huraganu.

Takiego „boga” chcą ludzie, a nie Tego, który przyszedł w sposób cichy i niezauważalny, który żył 30 lat w ukryciu i wielkiej pokorze, który przez 3 lata nauczał i leczył wszelkie choroby wśród ludu.

Odrzucamy Boga, którego moc płynie z krzyża i wielkiego uniżenia. Nie rozumiemy i nie chcemy zrozumieć siły pokory i mocy miłości. To wymaga od nas zbyt wiele – metanoi, przemiany myślenia z ludzkiego na Boży.

 

Czytania mszalne rozważa Elżbieta Krzewińska


 

Czwartek 18. tygodnia zwykłego

Przeczytaj komentarze | 2 |  Wszystkie komentarze »


Ostatnie komentarze:

1 feri 09.08.2013 22:37
myślę sobie ,że taki "zastępczy bóg" jest potrzebny ludziom, którzy właśnie boją się prawdziwego Boga. Bo taki wymyślony i stworzony przez człowieka jest mniej groźny i mniej wymagający ,i w każdej chwili można go podmienić na inna , ulepszoną wersję boga. A przy okazji człowiek ma wrażenie ,że panuje nad wszystkim.
1 a 08.08.2013 12:06
Dziękuję za dzisiejsze rozważanie, jest trudne i piękne.

wszystkie komentarze >

Uwaga! Dyskusja została zamknięta.

Reklama

Reklama