W bazylice św. Piotra, w której podziemiach spoczywa Pius XII, Papież przewodniczył Mszy w 50. rocznicę jego śmierci. W homilii przypomniał jego służbę Kościołowi, pełnioną z górą pół wieku, oraz odwagę i cierpliwość okazane w ciągu blisko 20 lat pontyfikatu.
Czwarty dzień obrad Synodu Biskupów został przeznaczony na kongregacje generalne. Uwzględniono też przerwę na udział ojców synodalnych w papieskiej Mszy w 50-lecie śmierci Piusa XII.
Słowo Boże powstało z wiary i dla wiary. Synod coraz bardziej podkreśla kościelny wymiar Objawienia – uważa polski ekspert na Synodzie Biskupów, ks. prof. Waldemar Chrostowski.
W Ośrodku Kultury Islamskiej w Walencji po raz pierwszy odbywa się publiczne czytanie Biblii. Dołączył on tym samym do ponad dwudziestu klasztorów kontemplacyjnych, parafii katolickich oraz świątyń prawosławnych i ewangelickich, w których od niedzieli trwa nieprzerwane czytanie Pisma Świętego.
Trzeciego dnia obrad Synodu Biskupów, przed południem, nie było kongregacji generalnej, w której – ze względu na audiencję ogólną – nie mógłby wziąć udziału Papież. Po raz pierwszy uczestnicy zgromadzenia zebrali się w małych grupach roboczych. Każda z nich wybrała moderatora, który jej przewodniczy, i relatora, który złoży potem sprawozdanie w auli synodalnej.
Media nadal jeszcze powracają do prasowej wypowiedzi zaproszonego na Synod Biskupów rabina Szear Jaszuwa Kohena (Shear Yashuva Cohena) o Piusie XII. W odpowiedzi na pytania dziennikarzy przewodniczący watykańskiej Komisji ds. Kontaktów Religijnych z Judaizmem wyraził przekonanie, że Pius XII czynił dla ratowania Żydów wszystko, co było wówczas można.
Na poprawność odczytania Biblii zwracali uwagę uczestnicy trzeciej kongregacji generalnej XII Zgromadzenia Zwyczajnego Synodu Biskupów. Uczestniczyło w niej dziś rano 242 ojców synodalnych. Wystąpieniom przysłuchiwał się Benedykt XVI, a obradami kierował arcybiskup Sydney kard. George Pell.
W drugim dniu obrad Synodu jego uczestnicy dyskutują nad kwestiami poruszonymi we wczorajszych referatach. Wśród zabierających głos znaleźli się kardynałowie Stanisław Dziwisz i Zenon Grocholewski.
O ocenę wystąpienia na Synodzie Biskupów głównego rabina Hajfy i perspektywy dialogu z judaizmem radio Watykańskie zapytało uczestnika synodu, abp. Stanisława Gądeckiego.
Znany włoski watykanista, Andrea Tornielli skrytykował wczorajsza wieczorną wypowiedź rabina Szear Jaszuwa Kohena dla agencji Reuters.