publikacja 07.11.2011 08:12
Masada to bodaj najbardziej znana z twierdz Heroda. Jednak jej początki sięgają rządów dynastii hasmonejskiej
Na południe od tego obozu stanął kolejny. Dwa dodatkowe rozbito na południowy zachód od Masady. Wszystkie dodatkowe obozy rozmieszczono wzdłuż muru okalającego skałę.
Rzymianie rękami głównie żydowskich niewolników otoczyli fortecę wałami, a następnie zaczęli sypać wielką rampę, by dostać się po niej na szczyt skały. Wiosną 73 roku rampa sięgnęła muru twierdzy. Atakujący doprowadzili do niego taran i zrobili wyłom. Drogę do wnętrza fortecy zagradzał im jednak jeszcze jeden mur, który obrońcy zbudowali głównie z drewna, by oparł się uderzeniom tarana. Ta prymitywna zapora została jednak obrzucona pochodniami. Rankiem miał się rozpocząć decydujący szturm.
Widząc, że twierdzy nie da się obronić, przywódca powstańców Eleazar przekonał swoich ludzi, iż lepiej zginąć, niż wpaść w ręce Rzymian. Józef Flawiusz pisał: „Jednakże ani sam Eleazar nie myślał o ucieczce, ani nikomu innemu nie chciał na to pozwolić. Widząc, że mur poszedł z dymem, i nie znajdując żadnego sposobu ratunku ani obrony oraz stawiając sobie przed oczy to, co Rzymianie uczynią z nimi, dziećmi i żonami, kiedy zwyciężą, uznał, że wszyscy bez wyjątku powinni śmierć sobie zadać"[14].
Ponieważ samobójstwo w tradycji żydowskiej uważane jest za bardzo poważny grzech, zgodnie z relacją tego żydowskiego historyka, mężczyźni najpierw wymordowali swoje żony i dzieci, „następnie wybrali losem spomiędzy siebie dziesięciu, którzy mieli być zabójcami wszystkich. Potem każdy kładł się obok rozciągniętych ciał żony i dzieci i objąwszy je ramionami, nadstawiał ochoczo gardło pod ciosy tych, którzy spełniali tę nieszczęsną przysługę. Ci zaś bez wahania wszystkich pozabijali i to samo prawo losu ustalili dla siebie samych"[15]. Po dokonaniu tego krwawego dzieła wylosowali oni spośród siebie jednego, który zabił pozostałych dziewięciu. Ten, który jako ostatni pozostał przy życiu, podpalił pałac i przebił się mieczem. Kiedy Rzymianie, oczekujący zaciekłego oporu, wdarli się do twierdzy, znaleźli tylko trupy obrońców.
Z tego okresu archeolodzy pozyskali szereg materiałów - reliktów tymczasowych siedzib utworzonych w murze kazamatowym. Odkryto również fragmenty zwojów ksiąg biblijnych, apokryfów i pism sekt, w tym stosunkowo długi zwój Ben Syracha, hebrajskiego autora biblijnych przypowieści. Znaleziono też ponad 700 ostrakonów[16], na których zapisano imiona osób (np. Ben Jair), notatki czy słowa: „me'aser kohen" (dziesięcina dla kapłana).
Tragiczny finał obrony Masady wszedł do historii Żydów i ich narodowej pedagogiki jako symbol najwyższego heroizmu i niezłomnej woli niepodległości. Propaganda często o Masadzie wspominała, a oddziały wojska składały przysięgę na jej szczycie, wołając: „Nigdy więcej Masada nie upadnie" czyli nigdy nie upadnie państwo żydowskie.
W okresie bizantyjskim w pobliżu pałacu zachodniego wzniesiono niewielki kościół, składający się z atrium i pojedynczej nawy. W jednym z jego pomieszczeń odsłonięto wielobarwną mozaikę, której ozdobą były medaliony z wizerunkami owoców, kosza jaj i krzyża.
---------------------------
[14] Józef Flawiusz, Wojna żydowska. VII, 8.
[15] Józef Flawiusz, Wojna żydowska. VII, 8.
[16] Ostrakon - fragment rozbitego naczynia, który posłużył jako materiał piśmienny.