Przynajmniej siebie nie oszukuj

„Doświadczyłem mocy Chrystusa”. No dobrze, ale czy On cię do ciebie przyznaje?

Kiedy Bóg jest z nami? Tak, to chyba prawda: wszystko co można poznać o Bogu dzięki objawieniu mówi nam, że On jest zawsze z każdym człowiekiem. Bo na każdym Mu zależy. Znaleźć jednak można w Ewangeliach wzmianki z których wynika, że nie zawsze tak będzie. W czasie ostatecznego sądu Chrystus do niektórych swoich uczniów się nie przyzna. Nie obroni ich przed sprawiedliwa karą. Choć mienili się być chrześcijanami, i to gorliwymi, nie uzna, że są naprawdę Jego uczniami.

Nie każdy, który Mi mówi: "Panie, Panie!", wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie. Wielu powie Mi w owym dniu: "Panie, Panie, czy nie prorokowaliśmy mocą Twego imienia, i nie wyrzucaliśmy złych duchów mocą Twego imienia, i nie czyniliśmy wielu cudów mocą Twego imienia?" Wtedy oświadczę im: "Nigdy was nie znałem. Odejdźcie ode Mnie wy, którzy dopuszczacie się nieprawości!"

Portal Wiara.pl Kazanie na górze s4 c3

Nieswojo się robi, gdy człowiek to czyta. Jak to, Panie, nie wystarczy, że tyle zrobiłem dla Boga? Że zostałem księdzem? Że przewodzę parafii albo  uczę w szkole religii? Że zawsze jestem w  niedzielę na Mszy? Że należę do grupy modlitewnej i regularnie uwielbiam? Że prorokuję, wyrzucam złe duchy i nawet uzdrawiam? Że jestem zapraszany, by dać świadectwo albo i głosić rekolekcje? Że prowadzę katolicki portal albo współtworzę najbardziej poczytne katolickie pismo?

Nie, nie wystarczy. Trzeba jeszcze pełnić wolę Ojca. Nie jakąś abstrakcyjną, odczytywaną z na chybił-trafił otwartego Pisma Świętego albo wyrastającą z utożsamienia „ja chcę” i „Duch mi mówi”.  Wolę Ojca wyrażoną w zawartym na kartach Biblii objawieniu. Wolę Ojca, o której Jezus mówił proklamując swoją „konstytucję królestwa”. Unikając postawy dziecka, wybierającego z ciasta rodzynki: to przyjmuję, bo mi wygodne, ale o tamtym lepiej zapomnieć. Albo poddawania trudnych fragmentów nauczania Jezusa takiej egzegezie, że już niewiele znaczą. Jeśli nie będziemy wierni słowom Jezusa, jeśli nie przyjmiemy lub przynajmniej uczciwie nie będziemy próbowali przyjąć postawy, do której wzywa On swoich uczniów, możemy w dniu sądu usłyszeć: „Nigdy was nie znałem. Odejdźcie ode Mnie wy, którzy dopuszczacie się nieprawości!"

Tak, bo nieprawością jest nie tylko człowieka zabić, ale i obrzucić go wyzwiskami. Nieprawością jest nie tylko zdradzać żonę czy męża fizycznie, ale i w wyobraźni. Jest nią manipulowanie prawdą, jest nią mściwość i nienawiść, nawet jeśli dotyczą wrogów. Jest nią też religijność na pokaz, służenie Mamonie zamiast Bogu i łatwe odsądzanie innych od czci i wiary. Jest nią wszystko, czego byśmy sami nie chcieli doświadczyć, a co czynimy naszym bliźnim. To nie wymysły. To streszczenie Jezusowego kazania na górze....

Tymczasem... Zdarza się, że wierzący zamiast słuchać Jezusa sakralizują nieprawość. Ot, rodzice, którzy uważają, że czwarte przykazanie upoważnia ich do nieliczenia się ze swoimi dziećmi. Mąż gdy domaga się, by wedle słów św. Pawła żona była mu posłuszna, a skrzętnie zapomina, że on powinien żonę kochać a nie nią pomiatać. Ksiądz, dla którego jego parafia jest latyfundium, a parafianie parobkami. Dziennikarz, który dla rzekomo słusznej sprawy manipuluje prawdą. Ważniak, który w swoim awansie widzi wolę Bożą upoważniającą go do pogardzania tymi, którzy tak ważni jak on nie są. Opinia społeczne, gdy ponad nakaz przyjmowania przybyszów stawia rzekomy lęk przed zamachami, a tak naprawdę boi się tylko o swoje dostatnie życie. Wiele tego

Człowiek może nie widzieć i nie wiedzieć czego żąda od niego Bóg. Może być słaby i mimo prób nie dorastać do ideałów. Bywa jednak i tak, że zna Jego wolę, ale nie zamierza jej realizować. Wydaje mu się zbędnym wysiłkiem, z praktycznego punktu widzenia zupełnie niepotrzebnym. Co wtedy? Jedyna nadzieja w tym, że Bóg okaże się bardziej miłosierny, niż ludzka wzgarda wobec Jego prawa....

***

 

Czytaj, oglądaj i polecaj swoim najlepszym znajomym :)

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • GośćMariaPietrzak
  18.10.2016 01:51
  Nie ten , który mi mówi Panie , Panie ...
  W Dzienniczku św. Siostry Faustyny jest fragment , kiedy w Zaduszki uchyla ona furtę cmentarza i pyta : "Duszyczki , czy czego wam potrzeba ? "
  A one odpowiadają : "O tyle
  jesteśmy szczęśliwe , o ile wypełniłyśmy wolę Bożą"

  Poniżej słowa zapisane „pod dyktando z czyśćca" 2 października 1880 roku:
  „Mój Boże, spełnij we mnie swoje zamiary i udziel mi łaski bym nie przeszkadzała Ci swoim zachowaniem.
  Mój Jezu, chcę tego, czego Ty chcesz, ponieważ właśnie Ty tego chcesz; chcę ta jak Ty tego chcesz i tyle, ile chcesz!
  /
  Rękopis z Czyśćca - siostra Maria od Krzyża , wydaw. Michalineum

  Niech ten "gryps" z Czyśćca pomoże nam rozeznać Wolę Bożą i osiągnąć Szczęście .
  Czy może być coś ważniejszego jak rozeznanie drogi " co wiedzie nas do Celu , gdzie się kończy czas "
 • Gościu
  18.10.2016 12:21
  "Zdarza się, że wierzący zamiast słuchać Jezusa sakralizują nieprawość. " W sedno trafione. Przykładem jest adhortacja Amoris Laetitia, w której najpierw to co przez wieki nazywane było związkiem cudzołożnym nazwane zostało związkiem nieregularnym, a następnie sakralizuje się ów związek. Zresztą sam papież Franciszek stwierdził, iż konkubinaty cieszą się łaską Bożą taką jak małżeństwo. To jest właśnie sakralizacja nieprawości.
 • JAWA25
  05.05.2017 10:25
  'Dziennikarz, który dla rzekomo słusznej sprawy manipuluje prawdą" pominę nazwiska
 • Rabarbar
  11.03.2019 13:22
  Pierwszy akapit rozważania sugeruje, że Bóg jest z każdym człowiekiem zawsze, ale na koniec może okazać się, że w pewnym momencie Chrystus się do niektórych nie przyzna.
  Nie tak odczytuję rozważany fragment. Bo w nim znajduję słowa Jezusa: „NIGDY was nie znałem”. A zatem owi odrzuceni przez Jezusa prorocy, egzorcyści i cudotwórcy – nigdy nie byli w w grupie tych, których On „zna”. Tutaj słowo „znać” oznacza nie jakąś powierzchowną wiedzę o kimś, ale dogłębną, intymną relację osób. O Adamie napisano, że: „Adam potym poznał żonę swoję, Hewę, która poczęła i porodziła Kaina” (Rdz. 4,1 w przekładzie ks. Jakuba Wujka). „Poznał” oznaczało tam wejście Adama na wyższy (seksualny) poziom relacji z Ewą. A zatem to, że Chrystus niektórych „zna” - oznacza pozostawanie ich w intymnej, osobistej, duchowej relacji z Panem.
  Wracając do kontekstu Kazania na górze – to, że Chrystus nie zna tych, na pozór pobożnych, mówiących do Niego „Panie” oznacza, że nie przeszli oni przez ciasną bramę, nie weszli na wąską drogę zbawienia. Nigdy nie stali się „dobrymi drzewami”, przemienionymi żywą relacją z Chrystusem.
  Skoro gdzie indziej czytamy: „Wszakże fundament Boży stoi niewzruszony, a ma tę pieczęć na sobie: Zna Pan tych, którzy są jego, i: Niech odstąpi od niesprawiedliwości każdy, kto wzywa imienia Pańskiego” (2 Tm. 2,19) - to owi odrzuceni: po pierwsze nie należą do Chrystusa (dosłownie: „nie są jego”), oraz po drugie, że nie odstąpili od niesprawiedliwości, wzywając imienia Pańskiego. A więc ich „Panie, Panie!” - było jedynie zewnętrznym znakiem, bez postawy wewnętrznego nawrócenia i odrzucenia grzechu.
  Czy to możliwe? Tak, bo Chrystus nie jest z każdym człowiekiem, a jedynie z tymi, którzy Go przyjęli: [Przedwieczne Słowo] „przyszło do swojej własności, a swoi Go nie przyjęli. Wszystkim tym jednak, którzy Je przyjęli, dało moc, aby się stali dziećmi Bożymi, tym, którzy wierzą w imię Jego” (J. 1,11-12).
  To nie nasze dobre uczynki, chrześcijańska służba, albo nawet sakramenty są podstawą zbawienia. Zbawienie jest następstwem tego, że Chrystus nas zna (a również tego, że my znamy Boga Ojca i Jego Syna – J. 17,3). Jeśli Chrystus poznał nas, to nigdy nie powie nam: „nigdy was nie znałem”. Jeśli natomiast już należymy do Niego, to nic nie jest w stanie oddzielić nas od Jego miłości (por. Rz. 8,31-39).
  Czy to miałoby pobudzić nas do grzeszenia? Nie, raczej do wdzięczności i wierności Jemu!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.