Odkryto nowy fragment Kodeksu Synajskiego

Nowy fragment Codex Sinaiticus – najstarszego obok Kodeksu Watykańskiego rękopisu całej Biblii – odkryto w monasterze św. Katarzyny na należącym do Egiptu Synaju

Znalazł go przypadkowo Nikolas Sarris, zbierający tam materiały do pracy doktorskiej o manuskryptach z XVIII wieku. 30-letni grecki uczony zorientował się, że do oprawy jednego z nich użyto kartek ze starszego rękopisu, zawierającego tekst z Księgi Jozuego. Po charakterze pisma i wysokości kolumn rozpoznał w nim fragment pochodzącego z połowy IV wieku Kodeksu Synajskiego. Tak się bowiem złożyło, że pracował on wcześniej w ekipie przygotowującej jego elektroniczne wydanie dostępne już od 24 lipca 2008 r. w internecie.

Codex Sinaiticus zawierał kiedyś kompletny grecki tekst Starego i Nowego Testamentu. Do połowy XIX-tego wieku znajdował się w prawosławnym klasztorze św. Katarzyny na górze Synaj – stąd jego nazwa. Obecnie pozostają tam tylko fragmenty, a główne części rękopisu znajdują się w British Library w Londynie, w Rosyjskiej Bibliotece Narodowej w Petersburgu i w bibliotece uniwersyteckiej w Lipsku.

Znalezienie nowych fragmentów starożytnego rękopisu biblijnego potwierdził bibliotekarz monasteru św. Katarzyny, o. Justyn. Podejrzewa się, że w XVIII-wiecznej oprawie znajdą się jeszcze inne teksty, pochodzące z tego samego manuskryptu, ale prawosławny klasztor nie dysponuje na razie odpowiednimi środkami technicznymi, by to zbadać. Bibliotekarz ma jednak nadzieję, że wkrótce zostaną mu one udostępnione i będzie można prowadzić dalsze poszukiwania.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama