Komentarze biblijne do czytań liturgicznych.
Tekst i komentarz z Komentarza Żydowskiego do Nowego Testamentu. David H. Stern. Oficyna Wydawnicza Vocatio. Warszawa 2004
II CZYTANIE
Wiecie, jak żyliśmy ze względu na was, gdyśmy byli wśród was. Rzeczywiście staliście się naśladowcami naszymi i Pana i mimo że przechodziliście ciężki ucisk, przyjęliście Słowo z radością płynącą z Ruach Ha-Kodesz.
W ten sposób staliście się wzorem dla wszystkich wierzących w Macedonii i w Achai, bo orędzie Pana rozbrzmiało nie tylko w Macedonii i Achai, ale wszędzie, gdzie dowiedziano się o waszej ufności do Boga. Skutek jest taki, że nie potrzebujemy nic mówić, bo oni sami bez przerwy mówią nam o przyjęciu, jakie nam zgotowaliście, i jak od bałwanów odwróciliście się do Boga, aby służyć prawdziwemu Bogu, Temu, który żyje, i wyczekiwać Jego Syna Jeszui, którego On wskrzesił z martwych, aż ukaże się z nieba i ocali nas przed nadciągającą furią sądu Bożego.
(1 Tes 1, 5c-10)
5. Dobra Nowina bywa nierzadko przekazywana z naruszeniem właściwych proporcji. Mamy zatem suchą ewangelię samych tylko słów, egzaltowaną, przeduchowioną ewangelię Ruach, fanatyczną i męczącą ewangelię "pełnego przeświadczenia" i przebojową Ewangelię "mocy". Żadna z nich nie jest pełną Ewangelia. Dobra Nowina to wyważone połączenie wszystkich czterech, znajdujące praktyczny wyraz w jakości życia człowieka wierzącego (jak żyliśmy ze względu na was, gdy byliśmy wśród was) i zachęcające do naśladowania (1,6; 1 Kor 11,1), zdolne stać się wzorcem do powielania (1,7-9; 2 Tm 2,2).
9-10. Chrześcijaństwo bywa czasem postrzegane przez niechrześcijan jako bałwochwalcze, czyniące Boga z istoty stojącej niżej niż Bóg (Jeszua-człowiek). Sza'ul wiedział, czym są bożki i jak zachowują się bałwochwalcy, nie jest zatem czczy jego komplement:od bałwanów zwróciliście się do Boga, aby służyć prawdziwemu Bogu, Temu, który żyje, nie zaś ku martwemu kawałkowi drewna czy kamienia. Potem Sza'ul ustawia w odpowiedniej perspektywie Jeszuę - jest On Synem Bożym, jak to już sugerował Tanach (u Izajasza 9,5 [6]; w Psalmie 2,7; w Księdze Przysłów 30,4; u Daniela 7,13), którego Bóg wskrzesił z martwych i który podczas swojego Drugiego Przyjścia ukaże się z nieba, gdzie w tej chwili "zasiada po prawicy Boga" (Psalm 110,1). Właśnie tam wstawia się On za nami (Żm 7,25), a kiedy powróci, ocali nas przed nadciągającą furią (zob. Rz 1,18azK). Słów "sądu Bożego" nie ma w tekście greckim, ale taki jest domyślny sens. Odniesienie do czasów ostatecznych w tym fragmencie oraz w 2,19 i w 3,13 osiągają swą kulminację w nauczaniu z 4,13-5,6.
EWANGELIA
Gdy p'ruszim dowiedzieli się, że uciszył c'dukim, zebrali się razem i jeden z nich, który był znawcą Tory, zadał sz'ejlę, aby Go podejść. "Rabbi, która spośród micwot w Torze jest najważniejsza?". Powiedział mu: "»Będziesz miłował Adonai, Boga swego, całym sercem i całą swą duszą, i całą swą siłą«. Ta jest największa i najważniejsza micwa. A druga jest podobna do niej: »Będziesz miłował swego bliźniego jak samego siebie«. Cała Tora i Prorocy zasadzają się na tych dwóch micwot".
(Mt 34-40)
36. Micwot. Dosłownie "przykazania" (zob. 5,19K), ale tutaj lepiej rozumieć to słowo jako "główne zasady"; zob. Mk 12,28K.
37. Wytłuszczono cytat z Pwt 6,5.
Z paralelnego fragmentu w Mk 12,28-34 dowiadujemy się, że Jeszua cytował też z Powtórzonego Prawa 6,4, jednego z najważniejszych tekstów judaizmu: Sz'ma Isra'el, Adonai Eloheinu, Adonai echad ("Słuchaj, Isra'elu, Adonai, nasz Bóg, Adonai jest jeden"); zob. Mk 12,29K.
39. Wytłuszczono cytat z Kpł 19,18.
------------------------------------
c'dukim - saduceusze
micwot - przykazania, zasady
p'ruszim - faryzeusze
nauczyciele Tory - uczeni w Piśmie
Ruach Ha-Kodesz - Duch Święty
sz'ejla - pytanie
Tora - Nauka, Prawo, Pięcioksiąg Mojżesza
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |