Na 4 Niedzielę Adwentu C z cyklu "Wyzwania".
więcej »Zapraszamy do Radiowo-Internetowego Studium Biblijnego.
Apokalipsa nie podaje żadnych szczegółów dotyczących czasu tej walki.
I nastąpiła walka na niebie: Michał i jego aniołowie mieli walczyć ze Smokiem. I wystąpił do walki Smok i jego aniołowie, ale nie przemógł, i już się miejsce dla nich w niebie nie znalazło. I został strącony wielki Smok, Wąż starodawny, który się zwie diabeł i szatan, zwodzący całą zamieszkałą ziemię, został strącony na ziemię, a z nim strąceni zostali jego aniołowie.
I nastąpiła walka na niebie: Michał i jego aniołowie mieli walczyć ze Smokiem. (12,7).
Bitwę staczają dwie armie aniołów. Na czele jednej z nich stanął Michał, na czele drugiej - Smok. „Terenem” wojny było niebo, a właściwie firmament niebieski. Rezultat tej walki - strącenie Smoka na ziemię - odsłania tajemnicę początków Szatana. Był kiedyś wspaniałym stworzeniem Bożym, ale gdy Bóg stworzył człowieka na swój obraz i podobieństwo, stał się - według niektórych tradycji żydowskich - Diabłem (por. Rdz 1,26; 2,7). W apokryfie Pokuta Adama sam Szatan tak mówi: „Michał wezwał wszystkich Aniołów, a Bóg rzekł do nich: Chodźcie, pokłońcie się bogu, którego stworzyłem! Michał pokłonił się jako pierwszy. Wezwał mnie i rzekł: Ty także pokłoń się Adamowi. Odparłem: Idź precz, Michale! Nie będę się kłaniał temu, który stał się później ode mnie, gdyż ja jestem wcześniej. Dlaczego miałbym się jemu kłaniać? Także inni Aniołowie, którzy byli ze mną, posłyszeli to. Moje słowa spodobały się im i nie złożyli Adamowi pokłonu. Wówczas Bóg rozgniewał się na mnie i rozkazał wypędzić nas z naszego mieszkania i strącić na ziemię mnie i moich aniołów, zgodnych ze mną (14-16)[1]. Odtąd Szatan kusi nieustannie człowieka do grzechu, aby obedrzeć go z chwały i podobieństwa do Boga
Apokalipsa też mówi o walce Michała, stojącego na czele zastępów niebieskich, z obozem szatańskim. „Michael” znaczy „Któż jak Bóg”. Archanioł ten występuje w Księdze Daniela, gdzie w imieniu Boga staje w obronie Narodu Wybranego (Dn 10,13; 12,1). Również w literaturze apokryficznej jest potężnym obrońcą Izraela. Jego misją jest strzec prawa Bożego i walczyć z tymi, którzy siebie stawiają w miejsce Boga.
Dlatego Michał pojawia się w Apokalipsie i stawia czoła Szatanowi. Jest rzecznikiem i obrońcą nowego Izraela, czyli Kościoła, oraz bojownikiem sprawy Bożej przeciw złu, jakie reprezentuje Szatan. Wiemy, że Kościół do dziś przyzywa św. Michała jako pomocnika we wszelkich przeciwnościach, obrońcę przeciw sidłom szatańskim i swego opiekuna.
Ciekawy jest w tym miejscu spór egzegetów kto pierwszy zaatakował. Krótko mówiąc, to kwestia różnych tłumaczeń. Jedni tłumaczą: I wystąpił do walki Smok i jego aniołowie (BT), co wskazuje, że atak rozpoczyna strona demoniczna, konkretnie zaś Smok jako przywódca zbuntowanych aniołów. Można to zinterpretować w ten sposób, że wydaje się, iż jego nienawiść jest tak wielka, że w pogoni za Mesjaszem waży się nawet przekroczyć próg nieba. Spotyka się jednak ze zdecydowanym oporem Michała i jego aniołów.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |