Na 4 Niedzielę Adwentu C z cyklu "Wyzwania".
więcej »Pod hasłem "Scripturae sacrae affectus" odbyła się w Tarnowie Ogólnopolska Biblijna Konferencja Naukowa.
Konferencja, która odbyła się 3 grudnia w auli WSD w Tarnowie, została zorganizowana przez Katedrę Pisma Świętego Wydziału Teologicznego Sekcja w Tarnowie UPJPII w Krakowie.
- Są trzy powody, że się spotykamy. Po pierwsze mija 1600 lat od śmierci św. Hieronima. Papież Franciszek napisał z tej okazji List Apostolski i tytuł naszej sesji to jest dokładnie początek tego listu. Ostatnie sympozjum biblijne w Tarnowie było 2 lata temu. Po latach wracamy do organizacji sympozjum, bo są kolejne powody. Ukazał się 50. numer "Kręgu biblijnego", wydawnictwa, które systematycznie od lat tłumaczy Pismo Święte. "Krąg" wciąż ukazuje się w dużych nakładach. Prelegenci, którzy dziś są w Tarnowie, to są m.in. autorzy tekstów z "Kręgu biblijnego", którzy przez 15 lat tworzą to wydawnictwo. Trzeci wątek jest następujący. Otóż jedną z tych osób, która od początku tworzyła "Krąg biblijny" był tarnowski biblista ks. prof. Michał Bednarz, którego już 2 lata nie ma między nami. Zabraliśmy wspomnienia o nim, z Polski, Ukrainy, z Jerozolimy, żeby nie zapomnieć, żeby pamiętać. Jedna, zasadnicza, główna idea, przesłanie jest zaś taka, by czytać Pismo Święte, by był to właściwy tekst, przekład, który jest zatwierdzony przez Kościół. Dziś dostępnych mamy mnóstwo przekładów, pojawiły się pewne nadużycia. Są pięknie edytorskie wydania Biblii, których jednak nie ważyłbym się polecać, bo nie są to kanoniczne, wierne oryginałowi przekłady. Pokazujemy zatem, kim był św. Hieronim, jak dbał o prawowierność Pisma Świętego, jak przekładał Pismo Święte. Tu trzeba nadmienić, że zaczynają się pracę nad szóstym przekładem Biblii Tysiąclecia - mówi ks. dr hab. Piotr Łabuda, organizator konferencji.
Grzegorz Brożek /Foto Gość Ks. Piotr Łabuda jest również redaktorem książki, w której zebrano wspomnienia o zmarłym 2 lata temu ks. Michale Bednarzu.Dziekan Wydziału Teologicznego Sekcja w Tarnowie UPJP II w Krakowie ks. dr hab. Marek Kluz przypomniał najbardziej znaną frazę św. Hieronima, że nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa. - Może nie będzie miał mi nikt za złe, że rozwinę jego adagium, że nieznajomość Chrystusa jest nieznajomością Pisma Świętego. Perspektywa chrystocentryczna jest tu fundamentalna - mówił. Dodał, że św. Hieronim, jak mało który intelektualista uczy nas, że wiedza kosztuje. Powinniśmy się zatem cieszyć, że możemy zasiąść, jako uczestnicy i słuchacze, przy suto zastawionym biblijnym stole.
Podczas konferencji wykłady wygłosili znani polscy bibliści: ks. prof. Mirosław Wróbel z KUL, ks. prof. Sławomir Stasiak, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego z Wrocławia, ks. prof. Henryk Witczyk z Lublina, a także o. Waldemar Linke. Tarnowskie środowisko reprezentowali ks. dr hab. Piotr Łabuda, ks. dr hab Grzegorz Baran, ks. prof. Antoni Żurek.
Sesję otworzył bp dr Andrzej Jeż, wielki wicekanclerz UPJPII w Krakowie. - Kościół musi nieustannie się odmładzać, a słowo Boże, które nigdy się nie starzeje i wciąż nas na nowo odradza, w ten sposób staje się środkiem ku ustawicznej odnowie Kościoła. Słowo Boże, za pośrednictwem Ducha Świętego prowadzi nas wciąż na nowo do całej Prawdy. Kościół żyje słowem Bożym i słowo Boże rozbrzmiewa w Kościele, a w jego nauczaniu cały czas mocą słowa Bożego dokonuje się odrodzenie - mówił bp Jeż.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |