Refleksja na dziś

Piątek 20 maja 2011

Czytania » Droga

Pytanie Tomasza przestaje dziwić w momencie, gdy uświadomimy sobie, że zostało postawione w przededniu wypełnienia się „obietnicy Ojca”. Tajemnica odkupienia (Krzyż, Zmartwychwstanie, Zesłanie Ducha Świętego) jeszcze się nie dokonała. A to dzięki niej słowa Jezusa o drodze, domu Ojca i przygotowanych mieszkaniach, znajdują wyjaśnienie i uzasadnienie. Dlatego Kościół pierwotny nie zaczynał katechezy od porządku moralnego, ale od porządku odkupienia. „My właśnie głosimy wam Dobrą Nowinę co do obietnicy danej ojcom: że Bóg spełnił ją wobec nas jako ich dzieci, wskrzesiwszy Jezusa.”

Ten porządek wyznacza również drogę nawrócenia. Ono nie zaczyna się od zerwania z grzechem (porządek moralny), ale od uznania i wyznania, że Zmartwychwstały jest wypełnieniem wszystkich obietnic Ojca (porządek odkupienia). Reszta jest już tylko konsekwencją.

Tomasz rzeczywiście mógł nie znać drogi. Gdy Pan zmartwychwstał uznanie i wyznanie też nie przyszło mu łatwo. Dlatego tak bardzo liczę na jego obecność za każdym razem, gdy kolejnego kandydata do drogi trzeba przeprowadzić przez ten najważniejszy i najtrudniejszy zarazem próg.

 

Czytania mszalne rozważa ks. Włodzimierz Lewandowski


 

Piątek 4. tygodnia wielkanocnego

 Wszystkie komentarze »

Uwaga! Dyskusja została zamknięta.

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg