Refleksja na dziś

Sobota 3 marca 2018

Czytania » Portret mądrego ojca

W dobie kryzysu rodziny i bezstresowego wychowania warto uważnie wczytać się w Ewangelię o miłosiernym ojcu i jego dwóch synach: tzw. marnotrawnym oraz wiernym. Znakiem mądrości ewangelicznego ojca jest danie wolności młodszemu synowi, który wziął swoją część majątku i udał się daleko od domu, by mu ojciec nie wyznaczał, jak i po co ma żyć. Nie wiemy, jak to rozstanie przeżywał ojciec, jakie myśli kłębiły się w jego głowie, co odczuwał w sercu i jakie rozwiązanie podpowiadał mu rozum. Miłość, która zawsze wymaga trudu, kazała mu cierpliwie czekać. Aż się doczekał.

Radość z powrotu syna nie odebrała mu rozsądku, ale wzbudziła w jego sercu radość. Stąd otwarte ramiona i uczta z powodu odnalezienia zagubionego. I pokazanie starszemu synowi, że radość powiększa się, gdy jest dzielona z innymi, a nie zamieniana w zazdrość czy zgorzknienie spowodowane zaślepieniem i zbytnim skupieniem na sobie.

Miłość ojca to dłonie: szorstka i wrażliwa, to połączenie wymagań z rozumną troską; to pomoc w dorastaniu, a nie wyręczanie; to zgoda na „obumarcie”, kryzys, aby miał szansę narodzić się nowy człowiek – i by wzrastał każdego dnia w komunii z Panem, który „jest łaskawy, pełen miłosierdzia”.

Magdalena Kania Magdalena Kania & The Sisters :) - Miłość cierpliwa (wersja studyjna)

ks. Leszek Smoliński

 Wszystkie komentarze »

Uwaga! Dyskusja została zamknięta.

Reklama

Reklama