Refleksja na dziś

Niedziela 3 lutego 2019

Czytania » Miłość jest cierpliwa

Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest (1 Kor 13, 4).

Miłości w ujęciu św. Pawła ukazuje się jako królowa pośród innych cnót. Z „Hymnu o miłości” płynie najpierw zachęta, by kształtować w swoim życiu sztukę cierpliwości. Chodzi o cierpliwość wobec ludzi, a nie odnośnie do niesprzyjających okoliczności. Taki jest Bóg wobec nas – bardzo cierpliwy, pełen miłosierdzia. Bóg okazuje cierpliwość wobec wszystkich ludzi, którzy doświadczają łaski, ale także dopuszczają się grzechów. Bóg idzie z nami, bo pragnie, abyśmy stali się na wzór obrazu Jego Syna. Dlatego daje nam wolność i pragnie tę wolność w nas zachować.

Natomiast człowiek cierpliwy jest nieugięty, nie poddaje się. Cierpliwość jest przeciwstawna do zemsty, czyli tzw. odgrywania się. Stanowi pewną formę troski o drugiego człowieka i jest daleka od egoizmu. Cierpliwość pomaga znosić nieszczęścia zachowując równowagę ducha i nie wpadać w niepokój, gdy pojawią się przeciwności. Człowiek cierpliwy to ten, który umie czekać i okazuje spokój. Potrafi, nie słabnąc, znosić przeciwności życia, ale też nie zniechęcać się brakiem natychmiastowych rezultatów. Pozwala dojrzewać owocom swej pracy oraz pracy innych.

„Miłość jest dziełem ludzi, którzy cierpliwie poświęcają się innym, wysłuchując ich i stając się im bliscy” (papież Franciszek).

Moja Rodzina Official Moja Rodzina - Hymn o Miłości

ks. Leszek Smoliński

 Wszystkie komentarze »

Uwaga! Dyskusja została zamknięta.

Reklama

Reklama