Biblijna ozdoba ogrodu

Biały kwiat lilii na przestrzeni wieków stał się symbolem nie tylko piękna i miłości, ale również czystości ciała, dziewictwa, i – w szerszym rozumieniu – cnoty, duchowej szlachetności.

Lilia św. Józefa, lilia św. Antoniego, Madonna Lily lub po prostu lilia biała – wszystkich tych nazw używamy mówiąc o jednym z najstarszych uprawnych gatunków lilii, czyli Lilium candidum. Ta szczodra w kwitnieniu, słodko pachnąca roślina funkcjonowała jako jeden z najważniejszych symboli biblijnych na długo zanim zadomowiła się w europejskich ogrodach.

„Jak lilia pośród cierni, tak przyjaciółka ma pośród dziewcząt”

W najwspanialszym z tekstów o miłości – biblijnej Pieśni nad Pieśniami – lilia jest przywoływana kilkakrotnie. Jako symbol najwyższego piękna pojawia się w hołdach na cześć urody zarówno Oblubienicy (PnP 2,2, 4,5, 7,3), jak i Oblubieńca (PnP 5, 13). W całym Piśmie Świętym znajdziemy kilkanaście odwołań do lilii, a fakt, że w niektórych przekładach zamiast jej nazwy gatunkowej występuje ogólniejszy termin kwiaty polne oznacza, że ta cenna roślina występowała na terenach Azji Zachodniej pospolicie. Dostępne obecnie w sprzedaży mieszańce L. candidum z pewnością przewyższają starotestamentowe lilie obfitością kwitnienia i rozmiarami. Przeciętny okaz lilii św. Józefa dorasta do 100-150 cm i wydaje kwiaty o długości 7-8 cm, zebrane w luźne grono po kilka, a nawet kilkanaście sztuk. Niezmienny pozostał ich urzekający, intensywny, przyjemnie słodki zapach oraz czysto biały kolor płatków. Jakim sposobem skromna lilia biała z powodzeniem konkuruje z wymyślnymi odmianami lilii azjatyckich, których z roku na rok przybywa na krajowym rynku? Odpowiedź jest prosta: ta roślina to coś więcej niż dekoracja.

Kwiat Maryi i Józefa

Biały kwiat lilii na przestrzeni wieków stał się symbolem nie tylko piękna i miłości, ale również czystości ciała, dziewictwa, i – w szerszym rozumieniu – cnoty, duchowej szlachetności. Taki kierunek rozwoju symboliki lilii ma związek z osobą Maryi. W pieśniach i modlitwach maryjnych Matkę Bożą porównuje się do białego kwiatu lilii, a na wielu obrazach religijnych Maryja trzyma w dłoni kwitnący liliowy pęd. Stałym motywem ikonografii jest scena Zwiastowania, w której Archanioł Gabriel przybywa do Maryi z białą lilią – symbolem niepokalanego poczęcia i nadziei, oczekiwania na narodziny Zbawiciela. Jeszcze częściej z kwiatem tym widujemy na obrazach św. Józefa, Sprawiedliwego, Opiekuna Świętej Rodziny i patrona Kościoła Powszechnego, małżeństw, rodzin oraz ludzi pracujących.

Doskonała do każdego ogrodu

Lilia biała, przepiękna dzięki eleganckim kwiatostanom i wartościowa ze względu na bogatą symbolikę, jest dobrze przystosowana do naszego klimatu. Ta żywotna bylina nie sprawia zazwyczaj problemów uprawowych i nie wymaga wykopywania na zimę, a ponieważ charakteryzuje się strzelistym pokrojem, idealnie nadaje się na tło rabaty. Rozkwita bujnie co roku, w maju oraz w czerwcu, i prześlicznie pasuje do wszystkich popularnych kwiatów lata. Jej wonne kwiatostany warto ścinać do wazonu – w mieszkaniu zaprezentują się nieporównanie piękniej niż ich najznakomitsze podobizny ze świętych obrazów.

Bogata oferta cebulek lilii dostępna jest w Sklepie Ogrodniczym Świat Kwiatów https://sklep.swiatkwiatow.pl/ . Zapraszamy :)

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| REKLAMA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg